Ohnisko nákazy na uzavřeném Trutnovsku se šíří dál, počty nakažených tak začínají stoupat už i v našem kraji, zejména v okrese Pardubice.

Logicky, Trutnovsku je z našeho kraje nejblíž. Podobná situace je v sousedním Hradci. A okres Náchod, který následuje směrem na sever, už vykazuje takřka stejnou rychlost šíření nákazy jako přiléhající Trutnov.

Právě okresy Hradec a Pardubice se už dělí o šesté místo v republice v počtu nově zjištěných nakažených covidem za poslední týden. A oba okresy jsou tak horkými adepty na příští uzávěru, před kterou ve středu varoval ministr Jan Blatný.

„Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech. Nelze proto vyloučit, že bychom takto pokračovali i v dalších lokalitách,“ uvedl Blatný.

Uzávěra je nyní v nejpostiženějších okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Středeční čísla ukazují, že všechny okolní okresy tato tři ohniska začínají dohánět. A lavina se šíří dál i na následující okresy. Podle všeho jde hlavně o britskou mutaci viru.

Právě okres Pardubice má za poslední týden už více než dvoutřetinovou rychlost šíření nákazy jako samotné Trutnovsko, které je přitom nejhorší v Česku.

Nejlépe je na tom z východních Čech okres Svitavy.

Na mapě Česka se tak začínají objevovat dva výrazné červené fleky, jež značí špatnou epidemickou situaci: Už celý Karlovarský kraj společně s přilehlým Plzeňským krajem, na opačné straně Čech pak s centrálním Trutnovskem už i část sousedního Libereckého kraje, celý kraj hradecký a větší část kraje Pardubického.

Jaké zastoupení v nynější vlně nákazy má britská mutace viru, není zřejmé. Na samotném Trutnovsku však byla diagnostikována ve většině zkoumaných vzorků.

„Naše laboratoře záchyt britské mutace koronaviru potvrdily, nicméně přesně statistiky s výskytem v rámci kraje k dispozici nemáme,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubickéh kraje Kateřina Semrádová.

Před týdnem byl podíl britské mutace v Pardubickém kraji zhruba kolem deseti procent, jak Deník tehdy informovala krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Nemocnice v kraji jsou přitom už teď na hraně svých kapacit.

Šíření nákazy v číslech

Počet nově zjištěných nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za poslední týden:

Trutnovsko 1065

Náchodsko 838

Hradecko 774

Pardubicko 774

Chrudimsko 598

Orlickoústecko 595

Svitavsko 354