Čistírnou provedl návštěvníky vedoucí provozu Milan Davídek. Mluvil o celé problematice odpadních vod a o procesu čištění. Hlinecký provoz je moderní a neustále probíhají různé investice pro ještě větší kvalitu čištění a to nejen vody, ale i vzduchu, tak aby zápach z ČOV nebyl nepříjemný pro své okolí. Takže jako novinku mají v provozu čistírnu vzduchu Neutralox.

ČOV je technologicky složitý provoz, z velké části řízený počítači, pohon všech čerpadel je energeticky náročný, ale z velké části si čistírna vyrábí elektřinu díky své bioplynové stanici. Spotřeba energie je oproti minulosti nižší i díky použití moderních technologií.

V Hlinsku dříve bylo mnohem víc průmyslu, ale i lidí a v týdnu na internátech pobývalo i tisíc učňů, proto se postavila čistírna kapacitně na dvacet tisíc lidí. Dnes by stačila kapacita poloviční.

Velkým problémem do budoucna je složení odpadu. Přibylo hodně léků na utišení bolesti a velké množství hormonální antikoncepce. A to jsou látky, které z vody zatím nejdou nijak odstranit. Zatímco dříve se na česlech zachytávaly spousty prezervativů, což bylo náročné na čištění, dnes tato nepěkná práce odpadá, ale vzniká velký otazník do budoucna…

Problémem jsou i kaly - dříve velice vyhledávané a používané zemědělci na hnojení. Dnes se jen vyváží na skládku v Nasavrkách, kde se po tunách hromadí. Otázkou je, proč jsou tak nastavené normy, že kaly nejdou použít v zemědělství, jako tomu bylo celé roky v minulosti.

Čištění vod probíhá několikastupňově, celou dobu pod kontrolou, v Hlinsku na konci čištění mají ještě navíc filtraci, protože dál po toku řeky Chrudimky je Křižanovická přehrada, která slouží jako zdroj pitné vody. Dá se říct, že z ČOV Hlinsko vytéká čistější voda, než je vedle v řece.