Na květinovou skříň, která se objevila na jižní Moravě, ji asi před deseti lety upozornila kamarádka.

„Líbilo se mi to, ale potom jsem měla spoustu práce a na skříň zapomněla. Ale když jsem v lednu marodila, přišlo rozhodnutí,“ řekla.

V dřevěné jarmaře nabízí denně čerstvé petrklíče vypěstované v Česku, ale i dovozové řezané květiny. Postupně bude sortiment obměňovat. S přítelem a třemi velkými psy žije v nedaleké vesničce Štěnec, kde mají velký pozemek. „Chtěla bych už letos začít pěstovat na políčku květiny a stát se tak alespoň z části soběstačná,“ nastínila své plány.

V kraji fungují například už i samoobslužná občerstvení:

V Příluce na vyhlídce mají nově samoobslužnou "hospůdku".
V Příluce je samoobslužný bar pro turisty. Vše je za dvacku, platí se i QR kódem

Starou dřevěnou skříň s přítelem objevili v jedné chalupě. Zakoupili ji a kompletně zrekonstruovali. Almara má šuplík, do kterého lidé vhodí peníze, a poté si vezmou hrnkovou nebo řezanou květinu podle svého výběru. V aktuální nabídce jsou petrklíče i řezané cibuloviny.

Za pár dní existence samoobslužné skříně se podle svých slov nesetkala s tím, že by peníze chyběly – spíše jich napočítala o trochu víc.

Tejnecká věří v poctivost zákazníků. „Jsem celoživotní optimistka a myslím, že to, co člověk vyzařuje, se mu i vrací,“ poznamenala s úsměvem.

Za pár dní existence samoobslužné skříně se podle svých slov nesetkala s tím, že by peníze chyběly – spíše jich napočítala o trochu víc.

Cykloroubenku U Kaštanu provozují manželé Blažkovi v Chaloupkách u Nového Rychnova.
Samoobslužná roubenka v Chaloupkách: funguje nonstop, peníze jdou do kasičky

Obsluha almary musí být každodenní, čerstvost je důležitá, a tak Tejnecká každé ráno v šest hodin přiváží květiny na místo. Práce zahradnice v Hamzově parku ji baví a je ráda, že jí bylo umožněno v jeho nitru květinovou skříň postavit.

Pokud se Michaele Tejnecké podaří almaru časem plnit trvalkami a letničkami, které vypěstuje na políčku a na zahradě u domu ve Štěnci, lidé se dočkají čerstvých kopretin, jarních cibulovin anebo třeba růží, jež skutečně voní díky tomu, že nejsou namáčeny v různých roztocích, které je při dlouhé přepravě chrání před uvadnutím.