Zatímco Skutečští marně čekají na svůj první supermarket nebo alespoň diskontní velkoprodejnu, v Chrudimi i Hlinsku je obchodů dostatek a další přibývají.

Pokud v Chrudimi chybí domov pro seniory, Hlinečtí, Skutečští i Heřmanovoměstečtí jejich starost nesdílí.

Když kolem Skutče profrčíte po obchvatu, Chrudimí a Hlinskem se potáhnete s kolonou.

Autosalon, soud i nemocnice jen v okresním městě

Stejná situace je u koupaliště – chybí například v Hlinsku, kde se naopak mohou pochlubit povedenou sjezdovkou. Tu by naopak možná ocenili Chrudimští.

Obdobná situace panuje i v plaveckých bazénech a zimních halách – ty schází v Heřmanově Městci.

Co se týče autosalonů, nemocnice i soudu, je situace jednoznačná – bezkonkurenčně vítězí okresní město. Ačkoliv se myšlenky na stavbu nemocnice v Hlinsku tradují již od 50. let, nakonec si obyvatelé tohoto města museli zvyknout za zdravím dojíždět.

Rovněž soud byl v Hlinsku do roku 1960 (viz. snímek), ve Skutči do roku 1949, nyní si rozsudek jménem Republiky vyslechnete už jen v Chrudimi.

Autosalony najdeme taktéž jen na Chrudimsku.

Druhá nemocnice? To je teď bláhová úvaha

Obchvaty měst se usilovně připravují. V Chrudimi se snad poprvé kopne do země již letos, v Hlinsku si obyvatelé od tranzitu oddechnou až kolem roku 2020.

Supermarket ve Skutči měl stát již před několika lety nebýt občanského sdružení, které se dosud úspěšně brání jeho stavbě namísto zeleně na sídlišti (viz. snímek). Otázkou je, proč město Skuteč a investor tolik lpí právě na této lokalitě – vždyť na opačné straně obchvatu ve Skutči by se taková prodejna vyjímala zrovna tak.

O územní reformě soudnictví a vzniku dalších „okresních soudů“ v sídlech obcí třetího stupně (tedy nově v Hlinsku) se zatím neuvažuje. Ačkoliv takové uspořádání by navázalo na tradice první republiky a výrazněji by odpovídalo přirozené spádovosti obcí, ministerstvo spravedlnosti na tuto možnost zatím neslyší.

Uvažovat o stavbě nemocnice při dnešní situaci ve zdravotnoctví je zřejmě bláhové, zde je naděje na změnu pro jiné obce vyjma Chrudimi téměř nulová. Rovněž opravit léta zavřené koupaliště v Hlinsku, kde opravdu teplých dní je minimum, je rizikovou investicí. Doufejme, že s globálním oteplováním rizikovou být přestane.

Zato třeba autosalon největšího českého výrobce by měl být v každém desetitisícovém městě dnes již samozřejmostí. Nechá se někdo z prodejců inspirovat? Krásný nově opravený kulturní dům najdeme ve Skutči. Za svůj si ho v současnosti zvolila i řada pořadatelů kulturních akcí z Hlinecka. Hlinecký stánek kultury již je ale v dohledu, letos by se měl začít stavět. Opomenout nesmíme ani nádherný sál muzea v Chrudimi.

MARTIN PAVLIŠ