„Poznali jsme to už na jaře, kdy jsme po vesnicích rozváželi roušky. Zejména staří lidé se v dnešních opatřeních nevyznají. Sdělovací prostředky na ně celé dny chrlí informace a oni už nevědí, co vlastně je aktuální. Jejich psychický stav se zhoršuje,“ říká ředitel spolku na ochranu obyvatel Rescueinfo Michal Bareš.

Pomoc lidé najdou na telefonním čísle 723 625 925, stačí jen poslat SMS a členové spolku se zpětně ozvou. „Naši vyškolení interventi dokážou naslouchat, pomohou utřídit myšlenky a společně zjistit potřeby volajícího. Můžeme také zajistit praktické záležitosti, nebojte se zatelefonovat i v případě, že máte ve svém okolí osobu, jež naši pomoc potřebuje,“ vyzývá Bareš.

Oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK)v Chrudimi má plně v provozu telefonní linku 800 477 774. Kromě informaci ohledně samotné nákazy covid-19 a navazujících služeb poskytuje podpůrnou psychickou pomoc pro lidi zasažené touto mimořádnou situací.

„Pokud si lidé potřebují popovídat o svých obavách, cítí se osamoceni, cítí strach z nákazy koronavirem, nemusí na své problémy zůstávat sami. Jsme tu pro ně. Vyslechneme si je, pokusíme se společně najít nějaké řešení a případně poradíme, na koho se obrátit. Na letáčku uvádíme sice 16 až 20 hodin, ale linka je k dispozici pro akutní záležitosti, které nesnesou odklad, i mimo tyto časy,“ uvádí ředitel oblastního spolku ČČK Vratislav Příhoda.

Informace jsou podle jeho slov neustále aktualizovány a veřejnost je najde na webových stránkách covid.cckchrudim.cz.