Dva měsíce zůstávaly školní třídy tiché a opuštěné. V pondělí je poprvé po dlouhé době zaplnilo štěbetání žáků. Skončily prázdninové výluky autobusů. Na frekventovaných přechodech pro chodce začali vartovat strážníci i policisté. Každý poznal, že začal školní rok po svém.

Už před osmou hodinou se v chrudimské Základní školena Školním náměstí sešli ve třech třídách prvňáčci. Většinou s sebou měli doprovod v podobě obou pyšných rodičů. Cvakaly spouště fotoaparátů a děti čekaly, až první zvonění odstartuje jejich devítiletou cestu základní školou.

Spousta nadějí

„V první třídě se naučíte nejvíc, a to číst psát a počítat. V naší jídelně kuchařky dobře vaří a za deset měsíců už budou zase prázdniny," uvítal prvňáčky ředitel školy Jiří Loukota.

„Nejvíc se těším na to, že se naučím malovat a číst. Čtu si hodně s maminkou a už bych chtěla sama," přiznala se Monika Vaňková, která právě nastoupila do 1. A.

Pastelkovné chybí

Na prvňáčky v lavicích čekalo několik základních pomůcek. Zrušené pastelkovné však pro rodiče bude znamenat další finanční zátěž.

„Ze zákona škola nakoupí pro první třídy pomůcky v hodně dvou set korun. Stačilo to na pastelky, vodovky a pár sešitů. Zbylé věci už musí hradit rodiče," řekl Jiří Loukota.

I když letos v „ Šedivce" otevřely tři nové třídy, plno v nich rozhodně není. „Třídy mají nízký stav, protože nám hodně dětí odčerpala nová soukromá škola Bohemia. Otázku budoucího slučování tříd bych však nechal otevřenou," dodal ředitel Jiří Loukota.

LUKÁŠ VANÍČEK