Kdyby byly parlamentní volby tento týden, vyhrála by v Pardubickém kraji sociální demokracie, a to s naprostým „přehledem“ se ziskem 35,2 procenta voličských hlasů.

To je výsledek internetového průzkumu, který ve dnech 7. až 13. dubna provedla agentura SANEP.
Daleko za sebou by nechala konkurenční občanské demokraty. Ti by podle zjišťování dostali 20,5 procenta.
Třetí nejvolenější stranou by byla KSČM. Důvěru v komunisty by projevilo 13,3 procenta obyvatel kraje.
Jen o procento méně, tedy 12,3, by dostala nová TOP 09. „Ta získává na svoji stranu zejména nespokojené voliče ODS,“ uvádí v komentáři k průzkumu ředitel SANEP Ondřej Zajíc.

Propad zelených

Přes pět procent by se podle průzkumu v kraji dostaly již jen Věci veřejné, měly by 8,0 procent hlasů. Lidovci by obdrželi 4,4, zemanovci 3,2 a zelení dokonce jen 1,4 procenta. Součet hlasů pro ostatní kandidátky dosáhl pouhých 1,7 procenta respondentů.

Oproti celostátnímu součtu průzkum SANEP mezi voliči Pardubického kraje ukázal výrazně vyšší podporu sociálních demokratů, špatně z něho naopak vyšli zemanovci, zelení a překvapivě také KDU–ČSL, která tu přitom podle jiných průzkumů a výsledků dřívějších voleb má silnou pozici.

U některých stran se průzkum navíc výrazně liší od výsledků v Královéhradeckém kraji, kde přitom lidé ve volbách rozdávají politikům tradičně velmi podobné karty, jako v Pardubickém. Na Hradecku zaznamenala ve výzkumu SANEP výrazně nižší zisk ČSSD, mnohem větší podporu tu prý naopak mají obdržet zelení.

Trochu jiná čísla o preferencích v Pardubickém kraji ovšem poskytl i únorový průzkum agentur SC&C a STEM pro Českou televizi (ČT) před zdejšími Otázkami Václava Moravce.

Odlišné výsledky

V průzkumu pro ČT sociální demokraté získali v kraji o 10 procent hlasů méně než podle SANEP, přes pětiprocentní hranici se naopak vyhoupli nejen křesťanští demokraté, ale dokonce i zelení. Zemanovci však i podle agentur SC&C a STEM skončili pod pětiprocentní hranicí. Skóre ostatních subjektů jsou u obou průzkumů podobná.

Oba vyšly z výsledků dat od zhruba 800 až 1000 respondentů ve věku od 18 do 69 let.
Vedle statistické chyby může být důvodem odlišných výsledků obou průzkumů také skutečnost, že je dělí měsíc a půl. V poslední době jsou stranické preference, hlavně menších stran, jak na houpačce.

„Zájem voličů o TOP 09, Věci veřejné a zemanovce možná nasvědčuje snaze o změnu stávajícího politického prostředí, jež je většinou občany dlouhodobě hodnoceno negativně,“ míní Zajíc.

#nahled|https://g.denik.cz/45/0e/preference_graf_14_4_2010_pce_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/45/0e/preference_graf_14_4_2010_pce.jpg|Průzkum preferencí jednotlivých stran k 14. dubnu 2010#

#nahled|https://g.denik.cz/45/0e/preference_tabbulka_14_4_2010_pce_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/45/0e/preference_tabbulka_14_4_2010_pce.jpg|Průzkum preferencí jednotlivých stran k 14. dubnu 2010#