Dokonce již sáhla po lidských životech. Dnes se o nákaze mluví na Karlovarsku, onemocnělo jí čtrnáct gymnazistů v Českých Budějovicích, virus si z Belgie přivezlo i pět studentů táborského gymnázia.

Nemoc se nevyhnula ale ani Pardubickému kraji. „V pondělí jsme zaregistrovali zatím poslední, čtrnáctý případ tohoto onemocnění v našem kraji,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Inna Valentová s tím, že první zasažení pandemickou chřipkou se v kraji objevili již v dubnu letošního roku.

„Pokaždé se jednalo o import, takže si nemocní chřipku přivezli ze zahraničí. Pouze v jednom případě jsme zaznamenali domácí přenos viru ze člověka, který se vrátil z Anglie, na jeho rodinného příslušníka. Všichni evidovaní nemocní byli v domácí izolaci, průběh jejich onemocnění byl lehký a bez komplikací. Pouze ojediněle byl nasazen lék Tamiflu. Všichni nemocní, včetně toho čtrnáctého, který si onemocnění přivezl z Kanárských ostrovů, se vyléčili,“ sdělila Inna Valentová.

Hygienička se osobně domnívá, že nemocných může být ve skutečnosti víc. „Většina nahlášených případů byla z Pardubic. Lidé se vrátí domů, mají příznaky a jdou přímo na epidemiologii. Pak o nich víme. Řada lidí z menších měst se ale takto nezachová, už jen proto, že to prostě na odborné oddělení má daleko, a pak o nich nevíme,“ vyjádřila osobní domněnku Inna Valentová.
Žádný vážný případ výskytu pandemické chřipky tak není v kraji evidován.

Lukáš Peška