Po třech letech se mu podařilo zaznamenat všechna čtyři roční období na známé vyhlídce sečské přehrady na zřícenině hradu Oheb, a to za velmi specifických podmínek. "Vždy to bylo hodinu před západem slunce s typickým zabarvením a typickou oblačností pro dané období. Proto to také trvalo tři roky," řekl pardubický astrofotograf Petr Horálek.

Jak podotkl, práce na těchto čtyřech fotografiích tak vyžadovaly stovky hodin běhání nebo procházek, mnoho času smutku kvůli špatnému počasí ve správný čas, precizní plánování a sledování počasí.

close Astrofotograf Petr Horálek info Zdroj: Petr Horálek zoom_in Astrofotograf Petr Horálek "Mým cílem bylo získat snímky se stejnou situací - hodinu před západem slunce a s nejtypičtějším počasím - včetně nejtypičtějších mraků - a barvami přírody během každého záběru sezóny. Nejnebezpečnější bylo fotit ten zimní výhled, vysoké a kluzké skály jsou totiž velmi zrádné, ale také to bylo nejvíce pohádkové. Letní záběr měl být nejjednodušší, ale tehdy je místo velmi často obsazeno mnoha lidmi a musel jsem hodně žadonit o kousek zcela volné bezlidnaté chvilky. Lidé nakonec byli milí. Zachytit podzimní barvy nebo jarní probuzení přírody byly už jen samotné epizody pro duši," líčí známý astrofotograf, oceňovaný dokonce i americkou organizací NASA.

Právě sečská přehrada je i kvůli blízkosti Pardubic, kde Horálek žije, jeho častým fotografickým objektem. Před rokem jedním snímkem odsud zabodoval u americké NASA. Fotografii maxima méně známého každoročního dubnového roje Lyrid publikovala jako Astronomický snímek dne. Fotku pořídil v Čáslavské zátoce sečské přehrady. Ostatně, V rámci Česka je sečská přehrada v NASA zatím nejpublikovanější místo. 

O pouhé dva měsíce později pak Horálek stejným způsobem uspěl se svým snímkem komety Neowise, který zachycuje oblohu nad Suchým vrchem na Orlickoústecku:

„Jsem z Pardubic, ale nejvíc času trávím na Ústupkách u sečské přehrady. Pokud nemám zrovna nějaké focení v zahraničí,“ uvedl vloni pro Deník 34letý Horálek. Živí se přednáškovou činností, fotografickými kurzy, fotkami interiérů, svateb a podobně. Je po něm dokonce pojmenována planetka 6822 Horálek.

close VÝSLEDNÁ KOLÁŽ. Čtyři roční období na známé vyhlídce Sečské přehrady byly fotografovány za velmi specifických podmínek - hodinu před západem slunce s typickým zabarvením a typickou oblačností pro dané období. Proto projekt trval tři roky. info Zdroj: Petr Horálek zoom_in VÝSLEDNÁ KOLÁŽ. Čtyři roční období na známé vyhlídce Sečské přehrady byly fotografovány za velmi specifických podmínek - hodinu před západem slunce s typickým zabarvením a typickou oblačností pro dané období. Proto projekt trval tři roky.