"Potok se valil naším domem. Mohl jsem jen čekat, než to opadne, a nebo fotit. Dokumentovat se ale musí," vzpomíná na krušné okamžiky heřmanoměstecký fotograf Jan Kočičák Kočí. Jeho černobílé snímky jsou vypovídajícím svědectvím toho, co dokáže rozvodnění jindy mírného Podolského potoka.

Fotogalerie: Uplynuly čtyři roky od bleskové povodně v Heřmanově Městci

Tehdejším starostou města byl Josef Kozel. Na událost z roku 2020 vzpomíná takto: "V neděli 14.6. kolem 11. dopolední jsem ještě objížděl potoky a kontroloval čidla. O půl hodiny později přicházela první hlášení, že se zvedá voda. Ale v našem případě je to z 25 centimetrů na 30. Tedy nic, co by člověka vyděsilo. Ale pak se během osmi minut čidla náhle zvedla na 2,5 metru a přestávala měřit. Bylo to jako tsunami.“

Vytrvalý déšť proměnil potůček v dravou řeku. V kaňonu se slila voda v jeden příval a rozbouřená voda se valila na Heřmanův Městec.

Obrovské škody způsobila blesková povodeň v zámeckém parku, kde sídlí Domov důchodců hlavního města Prahy. Ukončila život pětatřiceti vzrostlým stromům, rozsáhlé poškození bylo i na místním potoku. Zničen byl jez, který sloužil k odběru vody pro zámecký rybník. To ale byly první zprávy, později se ukázalo, že zkáza je mnohem větší a kvůli kácení dalších stromů byl areál celý rok uzavřen.

Velká voda vtrhla i do blízkého Kostelce u Heřmanova Městce, kde z areálu Státních hmotných rezerv vyplavila stovky litrů nafty.

Právě napuštěné koupaliště na Konopáči se změnilo v odpornou břečku. Voda se valila od blízkých rybníků do areálu, kde zaplnila celou nádrž a potom se přes její hladinu hnala dál areálem až k silnici.

Mohlo by vás zajímat: Opilý a s padělaným řidičákem. Cizinci hrozí tři roky za mřížemi

Řidič na sebe upozornil neobvyklou jízdou | Video: Policie ČR