Letošní závody se málem neuskutečnily, areál chrasteckého stadionu zpustošila vichřice a pořadatelé vážně uvažovali o zrušení soutěže.

„Rádi bychom poděkovali všem, kteří celý týden stadion uklízeli. Byla tu spousta spadaných kmenů a větví,“ říká jeden z pořadatelů sobotní akce Vladimír Novotný.

Čtyřkolkáři nemohli s ohledem na poničenou přírodu absolvovat okruh, jak organizátoři původně zamýšleli. Jezdili po trati měřící 1200 metrů, na jejímž konci se otočili a zamířili zpět ke startu.

Součástí závodů byl i doprovodný program, třeba velkolepá vyjížďka do okolí Chrasti, které se zúčastnili i majitelé veteránů nebo motocyklů K 1400. „Rádi bychom poděkovali za vstřícnost chrastecké radnici a také občanům, kteří snášejí burácení motorů většinou s velkou tolerancí,“ posílá dík předseda Motoklubu vozíčkářů ČR Jan Kašpar, kterého dobře znají milovníci vytříbeného humoru Divadla Járy Cimrmana.

V okamžiku, kdy se řeč stočí na neukázněné čtyřkolkáře ničící přírodní rezervace a úrodu na polích, Jan Kašpar reaguje s velkým důrazem. „Je pravda, že mezi námi je v tomto okamžiku člověk, který nectí slušné chování nás, vozíčkářů. Ukázalo se to třeba při vyjížďce, kdy všichni objeli hromadu písku složenou před domem a jen on do ní vjel, když předtím pořádně přidal plyn. Takové chování vrhá špatné světlo na nás všechny,“ tvrdí Kašpar.

Vozíčkářům tento dopravní prostředek umožňuje dostat se do míst, kam by se s vozíkem neměli šanci podívat. Někteří majitelé čtyřkolek na silnici kvůli chybící „espézetce“ nemohou, a tak devastují přírodu a úrodu. Nebo si opatří falešné značky.

Chybí areály

Město už třetím rokem vychází vstříc pořadatelům závodů čtyřkolek řízených vozíčkáři. Ti si přístupu váží a stejně jako ochránci přírody jsou přesvědčeni o tom, že by se při dobré vůli daly najít i další místa vyhrazená pro jízdy a závody čtyřkolek. Tím by se zamezilo ničení přírodních rezervací, včelstev a úrody.

Majitelé čtyřkolek skutečně nemají příliš prostoru k projížďkám. Někteří to dokonce řeší překročením zákona, jak v těchto dnech zjistila nasavrcká Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory. Oznámila havlíčkobrodskému inspektorátu České inspekci životního prostředí ČR registrační značky dvou čtyřkolkářů, kteří ničili přírodní rezervaci agresivní jízdou. „Jak inspektorát zjistil, značky nepatří čtyřkolkám, ale úplně jiným silničním vozidlům. Jde tedy o napodobeniny,“ sděluje překvapivou informaci vedoucí Správy CHKO Železné hory František Bárta.

„S tím podle mne nelze udělat nic jiného, než toho člověka chytit a pořádně potrestat. Ale pořádně – aby to bylo varování pro ostatní,“ míní pořadatel chrasteckých závodů čtyřkolek Vladimír Novotný.

Čtyřkolky mají žluté a bílé registrační značky. Záleží na tom, zda jsou evidovány jako motocykl nebo pracovní stroj.