Jiří Čunek obhajoval ve svém rozsáhlém příspěvku způsob svého vedení křesťanských demokratů. V následné velmi ostré diskuzi delegátů s předsedou Čunkem však podporu pro své názory nezískal.

Delegáti ho v usnesení okresní konference vyzvali, aby již nekandidoval nejen na předsedu, ale ani do žádné funkce ve vedení strany. Stejný postoj zaujali přítomní delegáti, s ohledem na nevyjasněné soudní spory, i k dalšímu kandidátovi na předsedu strany, ministru pro místní rozvoj Cyrilu Svobodovi.

Delegáti, kteří v diskuzi zvažovali možné varianty dalšího směřování KDU-ČSL, nakonec jednomyslně navrhli na post předsedy KDU-ČSL současného poslance Evropského parlamentu Jana Březinu. Ten ve svém materiálu nastiňuje jasnou a srozumitelnou analýzu současného stavu KDU-ČSL a svoji představu o moderní křesťanské a demokratické straně oslovující co nejširší škálu voličů.

„Naši členové si přejí jednotnou, důvěryhodnou a čitelnou KDU-ČSL. Názorové proudy uvnitř strany jsou zcela běžné v každé politické straně. Musí však existovat řádná diskuze a respektování většinového názoru na všech úrovních. To je třeba zlepšit. Nový předseda musí být svorníkem mezi těmito názorovými frakcemi. Jedním z jeho hlavních úkolů má být dávat lidi dohromady a ne vyzývat některé k odchodu. Jsme přesvědčeni, že Jan Březina tyto atributy splňuje a proto byl jednomyslně podpořen“ uvedl předseda okresní organizace KDU-ČSL František Jelínek.

Jednomyslnou podporu získal též vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. Chrudimští křesťanští demokraté by ho rádi viděli na pozici lídra kandidátky do případných předčasných sněmovních voleb a vyjádřili mu podporu i na funkci místopředsedy KDU-ČSL. Nejsilnější krajská organizace v Čechách musí usilovat o adekvátní zastoupení ve vedení strany.