Gymnázium J. Ressela a Střední průmyslová škola hostila o víkendu celostátní velkou výměnu zkušeností vedoucích dětských kolektivů. Do Chrudimě zavítala stovka lektorů z celé republiky a šest set účastníků.

Připraveno bylo 280 různých programů. „Hlavním cílem akce je nejenom výměna zkušeností, ale další motivace a podpora mladých lidí v činnostech, které jsou určeny pro děti,“ vysvětluje hlavní myšlenku jeden z pořadatelů Matěj Zelinka.

Programů byla celá řada a účastníci akce si měli z čeho vybírat „Velmi dobře byly hodnoceny nejen rukodělné aktivity, ale i odborné semináře o psychologii a sportu. Některé mladé zaujaly zase hlavolamy či hra Gorka Morka,“ říká hlavní organizátor akce Martin Benák z Občanského sdružení Altus.

„Do Chrudimi jsme vzali na zkušenou i dobrovolníky z Lotyšska, Finska, Německa, Bulharska, Estonska, Ukrajiny, Skotska a Turecka, kteří jsou u nás na evropské dobrovolné službě,“ prozradila ředitelka Střediska volného času Déčka Náchod Ludmila Pohanková. Zahraničním hostům se líbily pohybové programy, jumping a kreativní programy. Navíc dobrovolník z Estonska vedl program bubnování a jeho kolega z Ukrajiny vedl žonglování.

Velký zájem byl o airsoft. Ten se dokonce šestkrát opakoval a navštívilo jej za dva dny na sto třicet mladých lidí. Někteří se s touto hrou setkali poprvé v životě.

(mz)