Pod zřízením půjčoven jsou podepsány České dráhy a Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko. „Na celém projektu se z poloviny podílejí České dráhy a z poloviny starostové měst. Železnice se také budou starat o provoz systému,“ uvedl Petr Fiala, předseda destinační společnosti a starosta Letohradu.

Nádražní cyklopůjčovny byly v dubnu zřízeny na Chrudimsku. A novinkou nejsou ani pro turisty či obyvatele některých částí Královéhradeckého kraje.
Jak na to? Zájemci si mohou kolo vypůjčit na železničním nádraží a vrátit je na libovolném dalším místě sítě půjčoven. Cena se pohybuje od sto dvaceti do sto padesáti korun na den. Proti krádeži chrání tisícikorunová kauce a zápis údajů ze dvou platných dokladů totožnosti.

Rodiny nebo skupiny turistů dostávají slevu. Za symbolický peníz je také možno vypůjčit si bezpečnostní cyklistickou přílbu. Na Orlickoústecku jsou bicykly připraveny na nádražích v Letohradu, Žamberku, Králíkách, Jablonném nad Orlicí, Ústí nad Orlicí, České Třebové a Chocni.

„V Chrudimi se dají vypůjčit kola na zdejším hlavním nádraží denně v době od sedmi do 15 hodin. Po předchozí domluvě je možné sjednat vypůjčení kola také ve stanicích Slatiňany, Žďárec u Skutče a Hlinsko v Čechách, kam je České dráhy bezplatně přepraví podle požadavku zákazníků,“ sdělil chrudimský místostarosta Roman Málek.

„Kola lze po výletě vrátit v jedné ze stanic: Chrudim, Slatiňany, Žďárec, Hlinsko v Čechách, Pardubice nebo Medlešice,“ říká Roman Málek. Dodal rovněž, že zájem o službu předčil očekávání. V královéhradeckém kraji jsou půjčovny ve stanicích Adršpach, Česká Skalice, Trutnov a Červený Kostelec.

Po některých tratích regionu je možno vypůjčená kola převážet bezplatně. „V Královéhradeckém kraji další rozšiřování sítě cyklopůjčoven v této chvíli nechystáme. Je však potřeba upozornit, že většinou je zřizujeme ve spolupráci s nějakým externím partnerem, například sdruženími obcí, čehož příkladem je nový projekt na Orlickoústecku v Pardubickém kraji,“ řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

České dráhy provozují půjčovny v devíti krajích republiky. Seznam stanic, kde se kolo sežene nebo je možno je vrátit, najdou zájemci na webových stránkách www.cd.cz v sekci volný čas, půjčovny kol.