Co přinese městu Chrudimi cyklostezka? Zvýší bezpečnost lidí? Přinese čistý vzduch? Diskutujte v diskuzi pod článkem.

Místostarosta Chrudimě Roman Málek se v pondělí společně s náměstkem pardubického primátora Alexandra Krejčíře zabýval dalším vývojem společné cyklostezky mezi dvěmi největšími městy kraje. Chrudim by se chtěla ucházet už v letošním roce i o dotaci z Evropské unie, Pardubice až příští rok.

„Stavbu provází řada komplikací, což prodlužuje její realizaci,“ potvrzuje místostarosta Chrudimě Roman Málek, který se cyklostezkou zabývá více než jeden rok. „Největší problém dělá nabytí pozemků. Bohužel se stalo, že nám někteří majitelé odmítli prodat pozemky a znemožnili tak realizaci celého záměru. Nejde udělat půl kilometru cyklostezky, deset metrů vynechat a pak navázat,“ říká Málek, který se osobně zapojil do projektování a příprav. Nyní je přesvědčen, že existuje velká šance na realizaci první etapy výstavby stezky.

Zvýší se bezpečnost, zejména v Medlešicích

I přes těžkosti, které provázejí výstavbu cyklostezky mezi Chrudimí a Pardubicemi, existuje podle názoru místostarosty Romana Málka velká šance na realizaci její první etapy.

Cyklostezka by měla započít u průmyslové zóny a vést na začátek Medlešic. Tím se pokryje nejvíce nebezpečný úsek. “Další etapa vede přes Medlešice a ta by měla být realizována Správou a údržbou silnic v rámci převodu a zklidnění silnice do druhé třídy. Třetí část od kruhové křižovatky na Bídě k průmyslové zóně bude realizována až po dobudování obchvatu, do té doby je to nemožné,“ přibližuje celou stavbu Málek.

Cyklostezka by následně měla pokračovat do Pardubic, ale ty řeší problém s některými majiteli a snaží se o domluvu. Oproti Chrudimi totiž nemají totiž možnost volit alternativní směrování. Komplikace se objevily i v Mikulovicích, které se na stezku velice těší. Zde totiž bylo vyhlášeno archeologické naleziště a pozemky jsou zablokovány. Jejich odblokování bude teď prosazovat mikulovická starostka.

Cyklostezka by v budoucnu měla navíc pokračovat až do Hradce Králové. „Podle modelu cyklostezky Chrudim – Pardubice jsme se na kraji rozhodli i pro budování cyklostezky mechu a perníku do Hradce Králové, která je dlouhá 23 kilometrů,“ potvrzuje radní Pardubického kraje Miloslav Macela, který koordinuje cyklostezku z Chrudimi do Pardubic.