„Chtěli bychom pokrýt taková místa, kde, pokud se něco stane, dojde k největším škodám. Vesměs to jsou městské památky," řekl starosta Luže Radek Zeman.

Nový strážný

Jako první přišel na řadu hrad Košumberk. Kamery se podle starosty začnou instalovat už tento měsíc. „Čekali jsme, až skončí hlavní návštěvní sezóna, protože se přitom trochu nepořádku udělá," uvedl Radek Zeman.

K instalaci kamer dohnali město vandalové, kteří navzdory oplocení pronikají do hradu a dělají nepořádek. „Když jsem byl mladý, tu a tam jsem na hrad také vylezl, třeba na rande, ale chvíli jsme tam poseděli a šli pryč," vzpomínal starosta a pokračoval: „Dnešní mládež si tam s sebou tahá alkohol a zůstávají po nich rozbité lahve a poničené cedulky."

Neúnavní elektroničtí pozorovatelé jsou součástí nového zabezpečovacího systému, který bude hlídat hrad.

„Kamery budou v expozicích, aby bylo možné v případě poplachu rychle zkontrolovat, co se děje. Elektronika není neomylná," vysvětlil starosta.

Bude co hlídat

Dvě kamery se umístí i do venkovních prostor tak, aby pokryly přístupové cesty do hradu. Jenom proti vandalům však nové zabezpečení není.

Na Košumberku totiž pomalu vzniká nová expozice a i když jde „jen" o střepy, pro sběratele mohou mít velkou cenu.

„Novou podobu expozice máme zatím jen v hrubých obrysech, takže nelze říci nic konkrétního. Plánujeme vystavit archeologické nálezy z Košumberka z výkopových prací v roce 1920, tedy zlomky kachlů, železné předměty a sklo. Jelikož je hlavně sklo velmi náchylné na výkyvy teplot a vlhkosti, bude jeho vystavení záviset na zabezpečení expozice," řekl tvůrce expozice archeolog Jan Musil.

„Máme i zajímavé věci v depozitáři, je škoda, že s na ně lidé nemohou kouknout," dodal k expozici starosta. Nové zabezpečení hradu tak Luži vyjde na 140 tisíc korun.

Kamery nebudou hlídat jenom hrad. Postupně rozšíří do celého města. Radek Zeman plánuje umístit kamery také kolem synagogy a kostela sv. Bartoloměje.

Nutné sledování

Po technické stránce se bude záznam uchovávat jen 24 hodin.

„Delší uchovávání záznamu naráží na překážku v podobě Úřadu na ochranu osobních údajů. Museli bychom mít zpracované to, proč to chceme ukládat, kde, jak a kdo k záznamům bude mít přístup. To je pro nás zbytečné. My potřebujeme jen možnost podívat se den zpátky, pokud se ráno zjistí, že se něco stalo. Myslím si, že toto je bohužel cesta, kterou města budou muset nastoupit, aby si udržela pořádek. Je to sledování Velkého Bratra, ale občané si to zapříčiňují vlastně sami," dodal starosta.

LUKÁŠ VANÍČEK