Je to opět jen marná naděje před dalším kolem sporů, nebo konečně světlo v tunelu?

Po dlouhých letech zablokovaných sporů o trasu dálnice D35 kolem Litomyšle se stala nevídaná věc, odpůrci z vesnic v okolí Litomyšle předběžně souhlasí s návrhem změn v projektu, který jim představilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Vypadá to dobře. Už jen doladit právnické detaily v memorandu, pokud to klapne, mohli bychom se konečně domluvit,“ konstatoval starosta Strakova Jan Janypka.

„Předběžně s tím souhlasíme. Je tam jen pár nejasných formulací, ty se nyní s právníky snažíme dopracovat,“ přisvědčil Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice. Kornice jsou další příměstská osada u Litomyšle.

V memorandu, které silničáři vypracovali a poslali odpůrcům ke konzultaci, ustoupili v řadě sporných bodů. S trasou sice silničáři hýbat odmítli, ale slíbili například více protihlukových stěn či jiný sklon trasy, tedy úpravu výšky zářezů a naopak náspů dálnice.

Trasa dálnice tak nepovede dál od dotčených vesnic, tím by se přiblížila Litomyšli, ale odpůrcům se po letech jednání podařilo dotlačit ŘSD k jiným ústupkům. Přibudou protihlukové stěny nebo bude změněn sklon dálnice tak, aby kvůli zářezům či naopak náspům bylo ušetřeno více zemědělské půdy.

Právě zábor úrodných polí společně s ohrožením hladiny spodních vod v hlubokých zářezech vadil odpůrcům nejvíc. Zároveň ŘSD přislíbilo pozemkové úpravy parcel výměnou za dálnicí rozdělená pole.

„S tím, že s trasou dálnice nakonec hýbat nebudou, jsme se díky jiným ústupkům smířili,“ poznamenal Chaloupka.

Posun v zablokovaných jednáních přinesla loni i osobní intervence ředitele ŘSD Radka Mádla při jednáních v Litomyšli. Samotná radnice v Litomyšli s dálničním obchvatem problém neměla od počátku, výhrady měly jen okolní obce.

„Nyní čekáme na vyjádření zástupců města, obcí a spolků,“ řekl tiskový mluvčí ŘSD Jan Studecký. Své připomínky ke kompromisnímu memorandu mají všichni poslat do 15. ledna. Teoreticky v únoru by mohlo dojít k podpisu všech stran a poté k zahájení spojeného územního a stavebního řízení.

Úsek kolem Litomyšle je jediným sporným na celé trase D35 z Opatovic nad Labem až do Mohelnice. Začínalo hrozit, že bude dostavěn jako poslední, přitom průtah Litomyšlí je jedním z nejužších hrdel současné přetížené státovky I/35.

D35 mohla být dříve a levněji

Dálnice D35 v úseku mezi Opatovicemi a Časy mohla být hotová o dva roky dříve a o půl miliardy levněji. Soud právě zrušil staré rozhodnutí antimonopolního úřadu, který před třemi lety zrušil výběrové řízení na zhotovitele kvůli drobné a podle soudu nepodstatné formální chybě v dokumentaci. Informoval o tom server zdopravy.cz. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže postupoval příliš formálně a zásadu transparentnosti vyložil s přílišnou tvrdostí,“ řekl mluvčí krajského soudu v Brně.