„Pardubické traumacentrum rušit nebudeme,“ sliboval ještě nedávno ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. O měsíc později ale zdravotním pojišťovnám doporučil neuzavírat s ním do budoucna smlouvu, což jinými slovy znamená konec provozu. Další obětí ministerských auditů teď zřejmě bude i onkologické oddělení.

Podobně jako nedávno ministerský audit odepsal v pardubické nemocnici traumatologii, další audit pro změnu zrušil i onkologické centrum. To zajišťuje komplexní péči o přibližně čtrnáct set pacientů. Jenže ministerstvo tvrdí, že toto centrum je zbytečné, ačkoliv tento rok za 85 milionů korun pořídilo zcela nový ozařovací přístroj, který dokáže počítat i s tím, že ozařované místo v pacientově těle se vlivem dýchání pohybuje a paprsek proto přizpůsobuje tomuto pohybu, aby nedošlo ke zbytečnému poškození okolních tkání.

„Město zásadně nesouhlasí s rozhodnutím ministerstva zdravotnictví. Síť onkologických ambulancí, která v Pardubickém kraji je, má svůj vrchol právě v pardubické nemocnici a zrušení tohoto centra by tak mělo negativní dopad na celý kraj,“ uvedla náměstkyně primátora Pardubic Štěpánka Fraňková.

Onkologické centrum v Hradci Králové, kam by nakonec pacienti z Pardubického kraje museli dojíždět, je přitom – co se týče rozsahu a kvality péče – srovnatelné s Pardubicemi. Výjimku tvoří pouze dětské onkologické oddělení, které v Pardubicích chybí. „Kapacitně však hradecká nemocnice pacienty z Pardubického kraje ošetřit nedokáže, stejně jako v případě traumacentra. Obojí bylo budováno jen pro potřeby jednotlivých krajů,“ řekla dále Fraňková.

„Říct, že jedno onkologické centrum má mít spádovost na jeden milion obyvatel, tak to prostě takto zjednodušeně nelze,“ nechal se slyšet vedoucí regionálního onkologického centra Jaroslav Vaňásek.