Vedoucí odboru Anna Halamková vítá, že velké firmy na Pardubicku zaměstnávají všechny zájemce o práci bez náznaku diskriminace. „Díky tomu našli uplatnění i někteří naši dlouholetí klienti,“ říká Halamková.

Kdo chce výplatu dávek, musí dokázat, že si intenzivně hledá zaměstnání. Pravidelně proto sociálnímu odboru předkládá seznam zaměstnavatelů, u kterých se ucházel o práci. Pokud vznikne nárok na výplatu peněz, podle zákona o hmotné nouzi se doplácí částkou na živobytí a doplatkem na bydlení.

Poukázky na potraviny se už klientům neposkytují. „Někteří nepřizpůsobiví občané s nimi obchodovali, měnili je za peníze. A poukázky většina prodejen odmítala přijímat. Nakonec v Chrudimi zbyl jen jeden obchod a prodavačky si stěžovaly, že jsou ze strany nakupujících napadány. Nespokojenost potom zazněla i z úst samotných klientů, kteří protestovali, že jsou směřováni jen do jedné prodejny, když by v supermarketech nakoupili mnohem výhodněji,“ uzavírá Anna Halamková.

Za první pololetí loňského roku vyplatil Městský úřad Chrudim na sociálních dávkách určených pro potřebné občany 9.910 500 korun. Letošní částka za stejné období je výrazně nižší: 3.815 308 korun. Rozdíl činí dvě třetiny a je zapříčiněn nízkou nezaměstnaností na Chrudimsku i od ledna platným zákonem O hmotné nouzi.