VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Převod silnice I/36 na kraj by měl kamiony z Bohdanče vyhnat, shodli se lídři

Lázně Bohdaneč - Deník dnes představil lídry regionálních stranických kandidátek v Pardubickém kraji. Debatovalo se v Lázních Bohdaneč, které názorně ilustrují největší bolest kraje: neexistující obchvaty měst a obcí.

25.9.2017
SDÍLEJ:

Předvolební debata Deníku v Pardubickém kraji. Volební lídři odpovídají na naše otázky v Lázních Bohdaneč.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Hned zkraje odpoledního setkání se ukázalo, že u řady ožehavých témat se nepodaří najít shodu. Například poslanec za KSČM Václav Snopek by legalizoval pěstování marihuany pro osobní potřebu.  Simeon Karamazov za ODS by cyklistům povolil alkohol.

Nejvíce se ale hovořilo o dopravě. Právě v ní se našlo jedno z témat, na kterém se lídři shodli: Převod silnice I/36 na kraj by měl kamiony z Bohdanče vyhnat. Více najdete v naší on-line reportáži, kterou jsme pro vás psali přímo z místa politické debaty.

Online reportáž

S lídry za voliči z Lázní Bohdaneč

17:34

Debata Deníku v Lázních Bohdaneč právě končí. Děkujeme za pozornost.

17:25

Znovu Vladimír Nevole: Bude v tom klíčovém hlasování hlasovat an block jako strana, nebo každý sám za sebe?
Chvojka: Každý zodpovědný politik si uvědomuje jak to lidem tady vadí. Málokdo by si lajznul jít proti zájmu Lázní Bohdaneč. Nevidím důvod do toho házet vidle a očekávám plnou podporu. Z těch 45 krajských zastupitelů budou všichni pro.
Skalický: Tlačit můžete ještě přes poslance, nejen přes ministra. Trvejte na tom dodržení slibů a využívejte své poslance.
Snopek: Já bych rád, aby ty kamiony vypadly a já mohl jet v mezích zákona rychleji. Já mám jasno, je to dlouhodobý problém a pakliže nebude převod silnice narážet na legislativní překázy a bude to po právní stránce čisté, jsem pro.
Chvojka: Já jsem z Chrudimi a pamatujete si domu před pěti lety, kdy se tlačilo všemi silami za Chrudim a obchvat. V případě Lázní Bohdaneč si myslím, že jsme všichni podobně za jedno. Je to i v našem zájmu, nepřijeli jsme sem plácat prázdnou slámu.
Výborný: Přál bych si, aby to bylo co nejdříve, v tom panuje shoda. Padlo tady upozornění na mostek v Semtíně v havarijním stavu. Tak ať se hned změří statika a jedná se hned. Ne, za rok.

17:24

Dotaz z publika: Existuje něco, čím můžeme převod silnice na kraj urychlit?
Kolovratník: Orodovat na kraji a po volbách rovnou za ministrem dopravy.
Karamazov: Jsem technik, podporuji systémová řešení. Zjistil bych, jak to Hradec udělal a zjistil bych to taky. (z publika) - byl tam havarijní stav sjezdu a mostku.

17:21

Vladimí Nevole, zastupitel LB: Chtěli byste bydlet v lázeňském pavilonu, s tímto provozem? Jedním slovem mi stačí.
Chvojka: Ano
Výborný - nedovedl odpovědět a zavedl rozpravu na své dětství. Nakonec by řekl Ano.
Snopek - ukázalo se i Václav Snopek bydlí u železnice. Kdybych nechal doma mobil, tak Ano.
Skalický - Ne
Kolovratník - Ne
Karamazov - Já bych to zkusil

Celá on-line reportáž ZDE

Právě přes lázeňské městečko u Pardubic si řidiči včetně kamionů zkracují cestu na dálnici D11. Denně tudy projede přes 12 tisíc aut, včetně dvou tisíc kamionů a nákladních aut.

O této záležitosti, stejně jako o dalších problémech Pardubického kraje debatovali lídři stran, které podle exkluzivního průzkumu agentury Sanep pro Deník mají v našem kraji největší šanci dostat se do parlamentu. Výstavba přeložky, která by dopravu svedla mimo zástavbu, je přitom v nedohlednu. Stejný problém trápí řadu dalších měst v Pardubickém kraji.

Setkání se účastnili i starostové a místostarostové z okolních obcí a zástupci veřejnosti. Debatu moderovali redaktoři Pardubického deníku. Z akce „S lídry za voliči“ zveřejníme obsáhlou reportáž ve středečním tištěném Deníku.Pozvané lídry jsme ještě před dnešní akcí S lídry za voliči požádali, aby odpověděli na stejné otázky, na jaké v průzkumu Sanep odpovídal vybraný vzorek obyvatel Pardubického kraje.

Budou jejich názory shodné s názorem veřejnosti?

Do redakce Pardubického deníku se nám vrátily vyplněné tabulky od poloviny lídrů, ostatní se k nim nedostali včas a lídrovi ODS Simeonu Karamazovi se „schovala“ v nevyžádané poště. Zapojil se Jan Chvojka z ČSSD, Marek Výborný z KDU-ČSL a Jiří Skalický z TOP 09. Zde jsou jejich odpovědi. Na rozdíl od veřejnosti, která mohla vybírat jen z možností ano, spíše ano, ne, spíše ne a nevím, měli politici příležitost svou odpověď krátce zdůvodnit.

Znepokojují Vás uvedené oblasti v Pardubickém kraji?
DOPRAVA
Jan Chvojka
ANO - Chybí dálnice D35 a obchvaty měst, výstavba je dlouhá, uvítal bych větší důraz na bezpečnost silničního provozu.

Jiří Skalický
ANO - Chybějící D35, obchvaty města (Lázně Bohdaneč, Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy, dokončení Chrudimi, SV a JV obchvat Pardubic) a dálniční přivaděče, kvalita vozovek II. a III. třídy, omezení těžké nákladní dopravy na silnici I/36.

Marek Výborný
ANO - Pomalá výstavba D35, obchvaty měst, dopravní obslužnost východní poloviny Pardubického kraje. Nízké rozpočtové prostředky pro PKj na údržbu siln II. a III. tř.

KORUPCE
Jan Chvojka
SPÍŠE NE

Jiří Skalický
SPÍŠE ANO – V našem kraji zatím nebyly tak velké kauzy jako Severočeská zdravotní, jižní Čechy, Vysočina, Plzeňský kraj…

Marek Výborný
SPÍŠE NE - Osobně jsem se s ní nesetkal, což neznamená, že žiji v iluzi, že neexistuje. Její potírání je dlouhodobým úkolem. Krást se nesmí!

CENA VODNÉHO A STOČNÉHO
Jan Chvojka
ANO – 84 korun se mi zdá už docela dost.

Jiří Skalický
SPÍŠE ANO – Vodovodní síť je v majetku měst a obcí (VAK), obce dokážou cenu regulovat, nejsou tak vysoké ceny jako u soukromých společností.

Marek Výborný
SPÍŠE NE – S ohledem na fakt, že je obchod s vodou převážně v rukou privátních subjektů, je to těžko ovlivnitelné. Ceny v kraji se zásadním způsobem nevymykají celostátnímu průměru.

BYDLENÍ – vysoké ceny nájmů
Jan Chvojka
ANO – Nájmy v malých bytech jsou neúměrně vysoké v poměru k větším bytům, problém pro mladé.

Jiří Skalický
ANO – Zejména nájmy v krajském městě.

Marek Výborný
SPÍŠE ANO - To je otázka nabídky a poptávky. Opakovaně chce ale KDU-ČSL podpořit rozumný návrh zákona o sociálním bydlení, podpořit obce (RUD), aby nabízely startovací byty pro mladé rodiny atd.

ZDRAVOTNICTVÍ – nedostatek praktických a odborných lékařů v menších městech
Jan Chvojka
SPÍŠE ANO – Stát musí více pobízet praktické lékaře k otevírání ordinací i v malých městech a obcích .

Jiří Skalický
ANO – Kombinace několika faktorů – příjem, pracovní prostředí, struktura a charakter malého města, generační výměna.

Marek Výborný
ANO – Vedle dopravy jeden ze zásadních problémů kraje. Podpoříme vznik motivačních programů pro lékaře, kteří budou provozovat praxi na malých městech. Podpoříme posílení rozpočtu lékařských fakult, aby mohly přijímat více studentů atd.

KRIMINALITA
Jan Chvojka
SPÍŠE NE – Nějaká bude vždy, jsem rád, že v Pardubickém kraji dlouhodobě klesá.

Jiří Skalický
SPÍŠE ANO – Nepatříme ke krajům s nejvyšší kriminalitou.

Marek Výborný
SPÍŠE NE – Pardubický kraj patří ke krajům s nejnižší mírou kriminality a současně ke krajům s nejvyšší mírou objasněnosti trestných činů (cca 62% v roce 2016).

EKONOMICKÝ ROZVOJ KRAJE
Jan Chvojka
SPÍŠE NE – Kraj prosperuje dobře, ale vždycky může být lépe.

Jiří Skalický
SPÍŠE NE – Výjimkou jsou nižší průměrné platy.

Marek Výborný
SPÍŠE ANO – Zvláště v souvislosti s nedostatkem pracovní síly, což je dnes nejpalčivější problém na straně zaměstnavatelů. Současně zjednodušovat legislativu v podnikatelském prostředí (ZZVZ apod.), podpora investic do moderních technologií, vědy a výzkumu v regionech. Podstatným limitem je nedobudovaná páteřní D35.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Jan Chvojka
SPÍŠE ANO

Jiří Skalický
SPÍŠE ANO – Historické ekologické zátěže (bývalé VCHZ), staré provozy (továrny) v chemickém a strojírenském průmyslu, kvalita půdy a zadržování vody v krajině.

Marek Výborný
SPÍŠE NE – Vždy je co zlepšovat (Pardubická aglomerace, doprava atd.), ale Pardubický kraj patří mezi nejpříznivější místa k životu.

Autor: Redakce

25.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Piloti 40 551 Kč

Piloti Pilot/ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40551 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Podhořany u Ronova; provozní základna a místo nástupu do zaměstnání je Praha, POŽADAVKY: průkaz způsobilosti letové posádky/Flight Crew Licence, Osvědčení zdravotní způsobilosti třída 1/2/LAPL, Všeobecný průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby vydaný Českým telekomunikačním úřadem, Osvědčení Úřadu pro civilní letectví (Dopravní pilot letounů ATPL-(A), znalost angličtiny (cert. ICAO Examination Level 5,) letecká praxe alespoň 1 rok, První kontakt učiňte prosím na výše uvedené e-mailové adrese.. Pracoviště: Aeropartner s.r.o., 538 03 Heřmanův Městec. Informace: David Pacola, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Tylovo nám. 200, Hlinsko, POŽADAVKY: Samostatnost. Potravinářský průkaz, Pracovní poměr na dobu určitou se prodlužuje 2x vždy po 6-ti měsících, poté doba neurčitá. , ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Práce v příjemném kolektivu. Stravenky, zaměstnanecké bonusy do výše 4 000,- kč., příspěvek na penzijní a životní pojištění. , První kontakt prosím učiňte na výše uvedeném telefonním čísle Po - Pá v době od 8 do 18 hod.. Pracoviště: Jatka lanškroun, s r.o. - hlinsko, Tylovo náměstí, č.p. 200, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Ladislava Kořínková, +420 724 510 747.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 500 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: prodejna Chroustovice, Nástup je možný ihned. Zaškolení v podnikové prodejně. Později smlouva na dobu neurčitou. , Nabízíme: 5. týden dovolené k proplacení, 13. plat podle výsledků firmy., První kontakt učiňte, prosím, na výše uvedeném telefonním čísle nebo e-mailem.. Pracoviště: Zemědělské družstvo rosice u chrasti - 007, 538 63 Chroustovice. Informace: Jana Korbelová, +420 725 941 692.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Řidiči a obsluha lesnických strojů Operátor lesních strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Stan 43, Vítanov, 539 01 Hlinsko, Celá EU, NÁPLŇ PRÁCE: Operátor vyvážecích souprav a harvestorů., POŽADAVKY: Požadujeme řidičský průkaz.sk .B či T, , První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese.. Pracoviště: Forest team s.r.o., 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: David Bříza, +420 603 218 627.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Znovu se mění čas. Bude to naposledy?

Ilustrační foto

Na jevišti bude 118 účinkujících

Počet mlékařů by měl růst

Hlinsko – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil Hlinsko. Se starostou města Miroslavem Krčilem řešil mimo jiné situaci středního školství ve městě, kde byl pro letošní školní rok otevřen nový studijní obor zaměřující se na mlékaře.

Lidé a psi: běží a jdou desítky kilometrů, spí venku

Lucký vrch – Čtyřnozí závodníci se svými pány včera vyrazili na trasu závodu Mistrovství ČR v dogtrekingu Po stopách Toulovce.

Mladíci vykrádali chaty, teď spadla klec

Chrudim – Komisař kriminální služby zahájil ve čtvrtek trestní stíhání dvou devatenáctiletých mužů. Mladíci se doznali, že se letos v únoru a v březnu vloupali do dvou rekreačních chat a jednoho mobilheimu v okolí Třemošnice a Heřmanova Městce.

Policisté se při další dopravní akci zaměřili na alkohol

Chrudimsko – Dvacítka policistů z okresu Chrudim se v tento týden v pondělí zapojila do další z řady preventivních dopravních akcí. Tentokrát se zaměřili na zákaz požívání alkoholu a jiných návykových látek před a během jízdy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT