V sobotu ráno začal na letišti v Chrudimi čtvrtý ročník Memoriálu československých parašutistů, který pořádá 43. výsadkový prapor Chrudim. Účastníci si mohli vybrat dvě trasy. Na té kratší je z Lichnice odvezla zpět auta. Delší trať počítá s noclehem v hradních zdech a po zhruba pěti hodinách odpočinku musí účastníci zase mašírovat zpět do Chrudimi.

Rychle na hrad

V sobotu ráno však čeká všechny stejný úkol 35 kilometrů po svých, a to pěkně zostra. Cestu musí zvládnout za osm nebo devět hodin podle zvolené délky trasy.

Na Lichnici už vojáci připravili zázemí a za necelých šest hodin už v bráně zapisují první úspěšně chodce. Stanislav Vinkler a Petr Vrchota zvládli celou trasu v čase pět hodin a padesát minut!

„Na cestě byly těžké pasáže, někdy to až bolelo. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych skončil dřív, než na Lichnici," říká Stanislav Vinkler, který si pochvaloval i dopolední déšť. „Ani jsem nenasazoval kapuci, bylo to příjemné ochlazení hlavy," poznamenává sportovec, který se spíše než chůzi věnuje běhání na dlouhé tratě. „Tohle je něco jiného a tělo na to není tak zvyklé jako na běh," doplňuje jeho souputník Petr Vrchota. Pokud seženou další členy do týmu, příští rok půjdou celých 70 kilometrů.

Poslední výšlap

„Bylo to super," usmívá se Jan Kučera, když se třemi kamarády sundává batoh ze zad a pomalu se připravuje na nocleh. „Deštík po ránu byl příjemný, chladil, ale tenhle kopec, to je očistec," poznamenává Jan Kučera. Cestu z Chrudimi zvládli za 6 hodin a 23 minut. „Máme trochu času k dobru na odpočinek. Je to lepší to v první části rozejít. V druhé etapě se to začíná kazit," doplňuje Dominik Humburger.

„Těch zážitků po cestě moc nebylo, člověk vypne hlavu a nastartuje nohy," říká student prvního ročního Vojenské střední školy v Moravské Třebové Daniel Popelář, který se přihlásil i se spolužáky.

Během sobotního rána se na startu také prodávaly vlčí máky na podporu Vojenského fondu solidarity. Zájem o ně byl takový, že zájemci během pár chvil koupili všech 270 rudých kvítků, které měl prapor k dispozici.