Skladba jídelníčku ve školní jídelně je pestrá. Zařazují zde zdravé potraviny, jako je kuskus, luštěniny, ryby. Což dětem nechutná. Většina by vyloučila ryby a jako důvod uvádějí, že je kuchařky neumějí připravit. Děti by uvítaly výběr ze dvou pokrmů. Do jídelního lístku mohou zasáhnout i strávníci, protože jsou týdny kdy sestavují jídelníček jednotlivé třídy.

HURÁ K ŘEZNÍKOVI!

Pokud školákům nechutná oběd chodí do řeznictví na párek v rohlíku. To ostatně potvrzují samotné prodavačky. „Poznáme, kdy byl takzvaný zdravý oběd," usmívají se.

Nejhorší stravovací návyky mají ve čtvrté třídě což je určitě překvapující. Vždyť právě v tomto věku by se o pestrost a vyváženost stravy měli starat rodiče.

Ve čtvrtém ročníku hrochovotýnecké základky většina dětí chodí do školní jídelny. Na dotaz zda jsou spokojeny s jídlem, odpovídají, že ano. Ale uvítaly by pár změn. Především méně ryb, které jim nechutnají, omezit cizrnu, knedlíky z celozrnné mouky. Přidat hranolky, pizzu, špagety a jídlo z „mekáče".

Co se týče celodenního stravování, ráno hodně dětí nesnídá a pokud ano, tak snědí většinou křupínky s mlékem či něco sladkého – buchtu nebo koláč. Ke svačině ve škole mají nejčastěji rohlík s máslem a uzeninou. Úplně chybí sýry a jogurty. Ovoce a zeleninu děti konzumují velice málo, v průměru tak čytřikrát týdně. Většinou to jsou jablka, mrkev, okurky a papriky.

A co nezdravé pochutiny? Všechny děti konzumují brambůrky a bonbony každý den. Nejčastěji jim je kupují rodiče a nebo sáhnou do kapesného.

ENERGY DRINKY?

Pitný režim všechny děti dodržují, ale nejčastěji pijí colu, minerálky a dokonce i energetické nápoje, a to jednou týdně. Sportovní aktivity jim moc neříkají. Zhruba 80% dětí sportuje jen v rámci vyučování ,což je dvě hodiny týdně, popřípadě jen v kroužku pohybových aktivit ve škole.

Sedmá třída je na tom podobně jako mladší strávníci. Opět většina žáků chodí do jídelny a vynechali by nejraději rybu, cizrnu, bezmasá jídla a uvítali by větší porce. Je zde větší množství dětí, které nesnídají. Většinou až svačí, a to o velké přestávce. Skladba svačin: pečivo, máslo, uzenina. Opět chybí mléčné výrobky, ale ovoce a zelenina. Pokud ji konzumují, tak je to jablko nebo okurka. Zhruba 60% sedmáků denně konzumuje brambůrky a více než čtvrťáci pijí energetické nápoje. Pohybové aktivity jsou z devadesáti procent jen v rámci školní výuky.

V deváté třídě je již znát, že někteří žáci přemýšlejí nad tím, co konzumují. Jistě jde o slečny, které dbají o štíhlou linii. Většina deváťáků navštěvuje školní jídelnu a převážně z jejich strany vládne spokojenost. Kluci by chtěli větší porce a opět méně ryb z důvodu přípravy a chutnosti. Občas by to prý chtělo zařadit hranolky. Všichni snídají – , zde už jsou zařazeny mléčné výrobky, ale i celozrnné pečivo, což u mladších ročníků není. Svačiny: opět převládá pečivo, máslo uzeniny. Ovoce a zeleninu jedí deváťáci každý den.

VODA S CITRONEM

Co se týče brambůrek a jiných pochutin, mají je zařazeny do stravy maximálně dvakrát v týdnu. Pitný režim dodržují – hlavně je to voda s citronem, minerálky a čaj. Energetické nápoje nekonzumuje ani jeden žák deváté třídy. Pohybová aktivita je opět většinou jen v rámci školního vyučování.

„Výsledky nejsou překvapivé – strava mimo školu je v kompetenci rodičů," uvádí k tématu ředitelka ZŠ Hrochův Týnec Jiřina Macháčková.

Lucie Oberreiterová