Kromě nich se v regionu nachází dalších 74 dobrovolných knihoven, které se nachází v mnoha vesnicích. Jejich výpůjční doba není dlouhá, většinou hodina týdně, protože jejich knihovníci se o ně starají ve svém volném čase a bez nároku na odměnu.

Čtenáři setrvávají

Například v knihovně v Tuněchodech je registrováno 99 čtenářů. „Myslím si, že to funguje. Na knihovnu zatím máme jenom kladné ohlasy," řekl starosta obce Miloslav Kalousek.

Profesionální Městská knihovna Chrudim má podle její ředitelky Hany Mazurové přes šest tisíc čtenářů všech věkových kategorií. „Domnívám se, že počet čtenářů zůstává stabilní, zvyšuje se nám počet dětských čtenářů," uvedla ředitelka.

Její slova potvrzují i další oslovení knihovníci. Stanislava Procházková z oddělení pro děti a mládež hlinecké knihovny poznamenala, že stav čtenářů se nemění.

Knihovnice se ale shodují, že nejvíce pořádaných akcí je zaměřena na děti.

Mezi nejčastěji zastoupené akce patří pasování na čtenáře, které se například v chrudimské knihovně uskutečnilo minulý čtvrtek. Oblíbená je také celorepubliková akce Noc s Andersenem. Opomenout nelze ani aktivity pro seniory. „Pro střední věkovou skupinu neděláme nic," vysvětluje Hana Mazurová. „Je to skupina časově velice vytížená, a nemá čas večer chodit do knihovny."

Vedoucí Městské knihovny Skuteč Eliška Pečenková s tím souhlasí: „Pro dospělé jsme zkoušeli dělat akce také, ale nebyl o ně zájem. Kultury je tolik, že mají jiné zájmy. Dospělí do knihovny sice chodí, ale na akce pořádané knihovnou už nikoliv."

Čtenářský vkus zůstává podle oslovených knihovnic stále stejný. Na pomyslném žebříčku nejoblíbenějších knih se s přehledem drží detektivky a romány pro ženy.

Malí čtenáři v knihovnách vyhledávají zejména žánry sci-fi, fantasy a také detektivky.

Kuriózní záložky

Knihovníkům občas zůstává rozum stát nad vrácenými knihami. Z jejich vzpomínek lze vypíchnout knihy okousané od psa či polité gulášem.

Ještě kurióznější jsou pak záložky. Toaletní papír či dětská ponožka není ničím neobvyklým. „Jednou jsme našli šest tisíc korun nebo knihu založenou originálem živnostenského listu. Záložky sbíráme a v létě z nich děláme výstavu," dodala ředitelka Hana Mazurová.

LUKÁŠ VANÍČEK