„Možnost dát dítě do školky někdy znamená, jestli můžete jít do práce, nebo zůstat doma. Zvlášť když se vám o dítě nemá kdo starat,“ říká například paní Jana.


„Je logické, že matky, kterým se nepodařilo dát dítě do naší školky, jsou nespokojené,“ chápe pocity žen ředitelka Jiřina Novotná. Nějaká volná místa by se ještě našla, například v MŠ v Horním Studenci. Jenže Studenec je od Ždírce asi tři kilometry, a ne každá matka chce vozit dítě denně mimo město. Zatím s žádostí o umístění do školky neuspěli jednotlivci, ale podle ředitelky Novotné bude situace za dva roky kritická a zklamaných matek budou desítky.

Nedomyšlené zákony

Situaci totiž neulehčují ani nové zákony, a už vůbec ne nové hygienické normy. Ty stanovují pro každého předškoláka ve třídě mnohonásobně větší prostor, než tomu bylo dříve. Tím se rázem zmenšuje i kapacita celé třídy.

Město se rok od roku rozrůstá. Ke slovu přicházejí populačně silné ročníky „Husákových dětí.“

Ženám mateřský příspěvek nestačí, chtějí jít brzy do práce nebo si alespoň slušně přivydělat. Pro problémy mladých rodin má ždírecká radnice pochopení a snaží se najít řešení. Vycházela při tom z předložených propočtů pedagogů a tabulek, kde jsou některé údaje skutečně varující.

„Stát udělá gesto, ale následky takových rozhodnutí musí řešit někdo jiný. S hygienickými normami je to zrovna tak. Sám jsem otec. Kdybychom nemohli umístit dítě do mateřské školy, musela by nastoupit babička. Kdybychom neměli babičku, tak nevím,“ konstatuje místostarosta Jiří Pavlíček.

Podle jeho informací by však řešení existovat mohlo. Objekty mateřské a základní školy mají ploché střechy, což je ideální místo pro nástavbu.

„Zatím diskutujeme o projektu, budovy posoudí statik a pak stanovíme vhodný postup,“ upřesňuje místostarosta. Nástavba nových tříd se však zatím jeví jako nejlepší východisko.