„Mně připadají vzhlednější, než průlezky mého dětství. A navíc, vnímám je jako bezpečné pro mé dvě dcery,“ říká sedmadvacetiletá maminka Pavlína Svatošová. Pamatuje si ještě, když ji jako malou uhodila ostrá hrana kolotoče do hlavy a několikrát zoufale plakala, když nemohla slézt z vysoké prolézačky. „Opičí“ provazová dráha je podle jejího mínění výtečná k cvičení stability i posílení svalů. Měkký podklad této dětské „atrakce“ přitom zaručuje, že pád neskončí zlomeninou nebo jiným úrazem.

Škoda jen, že se i přes velkou snahu vyhovět normám Unie stávají často herní prvky nebezpečnými kvůli vandalům. „S dcerami ráda chodím na hřiště Víta Nejedlého. Stalo se tam například, že houpačka měla uražený vršek a v zemi zůstala jen ostrá pružina, což je pro malé děti velké riziko úrazu. U houpačky se dvěma místy zas byla vyviklaná sedátka. Je to škoda, musím vždycky všechno dopředu prohlédnout,“ dodává maminka. O vandalech na tomto hřišti už byla před časem spravena městská policie.

Dětská hřiště nevyrůstají pouze na hustě obydlených sídlištích, příkladem je přírodní areál v chrudimských rekreačních lesích na Podhůře. Přírodní tělocvična pro děti je vyhledávána rodinami, které se čím dál častěji vydávají na výlet do nedalekých zelených vršků. Aby dospělí nepřišli zkrátka, i pro ně se chystá výstavba tělocvičny v přírodě. Bude zhotovena stejně jako areál pro děti z dřevěných prvků a má být umístěna do blízkosti výletní restaurace Monaco u Slatiňan.