Brána dětského domova se školou, sídlícího donedávna v Hrochově Týnci, se po letních prázdninách otevře poprvé v Chrudimi. Zařízení vybudované ve zdejší Čáslavské ulici nákladem 140 milionů korun v předem stanoveném termínu nabídne dětem prostředí, o jakém se jim ve starém hrochovotýneckém zámku dosud ani nesnilo.

„Objekt bude sloužit 48 dětem. Na první pohled vypadá budova snad až příliš rozměrně, je ale třeba mít na paměti, že kromě školy a tělocvičny obsahuje také šest bytů. V jednotlivých bytech jsou pak dětské pokoje, v nichž se bude žít vždy po dvou. Děti budou mít k dispozici také společný obývací pokoj a kuchyňku, v níž se pomalu naučí sami vařit. Naproti tomu v Hrochově Týnci se bydlelo po třech, v obývacích pokojích nebyla okna, kuchyňky úplně chyběly,“ vzpomíná ředitelka zařízení Lenka Kábelová.

Skutečné pohodlí

Chrudimské byty jsou standardně vybaveny vkusným nábytkem a samozřejmě i televizorem. „Časem bychom chtěli obyvatelům do každého bytu dopřát i jeden či dva počítače, na ty však prostředky prozatím nemáme,“ doplňuje Kábelová.

O kontakt s moderní výpočetní technikou ale tak jako tak děti nepřijdou, počítačová učebna ve škola je jí samozřejmě vybavena.

Sportem ku zdraví

Velké rozdíly se například týkají i možností sportovních aktivit. Na rozdíl od Hrochova Týnce, kde vůbec nebyla vnitřní tělocvična a k mání bylo pouze venkovní antukové hřiště, v novém chrudimském objektu prostorná tělocvična nechybí. Využít ji bude možné například i ke košíkářským nebo volejbalovým zápasům. Venkovní hřiště je zde ale samozřejmě také – a to dokonce hned ve dvojím provedení.

Stejně tak je k dispozici například místnost pro muzikoterapii nebo případné další aktivity mladých obyvatel domova.

„Objekt je sice velký, uvnitř ale působí teple a příjemně. Přispěly k tomu i barevné odstíny jednotlivých pokojů. Musím říci, že se sem už všichni moc těšíme,“ uzavírá ředitelka Kábelová.