Nebezpečí plynoucí z houstnoucí dopravy v centru Chrasti chce tamější radnice omezit angažováním dobrovolných dopravních asistentů. Tedy lidí, kteří by mohli v době, kdy děti míří na vyučování nebo ze školy, nahradit práci strážníka nebo policisty.

Dopravní asistenti by stáli na přechodu a pomáhali by dětem bezpečně přejít. Dobrovolníci by na sobě měli reflexní vestu a v ruce stavěcí terč. Samozřejmostí by bylo i jejich proškolení a pojištění.

Chrastecká starostka Martina Lacmanová říká, že s nápadem za ní sama přišla maminka jednoho školáka.

Ozvou se další?

Dobrovolní dopravní asistenti by měli v první řadě dohlížet na provoz a bezpečné přecházení chodců na přechodu u kostela v centru chrasteckého náměstí.

„Prozatím se mi ozvali asi tři lidé, kteří by byli ochotni uvedenou službu vykonávat. Dopravní asistenti by se ale měli střídat, a tak budeme rádi, když se nám ozvou i další, kteří by v kritických hodinách mezi sedmou a osmou hodinou ráno a pak ještě od půl dvanácté do půl druhé byli ochotni pomoci,“ připomíná Martina Lacmanová.

Podle starostky nemůžou dobrovolníci počítat s žádnou pevně stanovenou hodinovou mzdou. „Zároveň ale nechceme, aby lidé službu vykonávali úplně zadarmo. Myslím, že by jim město mělo pololetně či jednou ročně vyplatit i jakousi odměnu,“ zamýšlí se starostka.

Dobrovolní dopravní asistenti budou na Chrudimsku novinkou. Služba ale již byla před časem zavedena například v Plzni, v Sokolově nebo v Chodově u Karlových Varů.