„Odborník na zdravou výživu nejprve hovořil s dětmi o tom, jak se stravují, jakým stylem žijí. Po vyplnění dotazníku si každý mohl určit, zda je anebo není obézní. Besedy jsou pro školy zdarma, cyklus financuje Všeobecná zdravotní pojišťovna, k níž se připojila i společnost Unilever. My ho organizačně zajišťujeme,“ řekl Vladimír Pick z pražské agentury J. L.M.

V rámci osvětového projektu Obezita není náhoda se doposud uskutečnilo přes 110 takových besed. S odborníky na zdravou výživu a správný životní styl se setkaly více než 4000 dětí ze čtvrtých až sedmých tříd.

Anonymní průzkum mezi posluchači ze všech českých regionů ukázal, že problémy s váhou má téměř polovina žáků ve věku od třinácti do patnácti let.

Obézních je šest procent chlapců a pět procent dívek. Nadváhu uvádí jedenáct procent dětí. V kategorii robustní, což už znamená váhu vyšší než ideální, figuruje čtvrtina žáků a téměř pětina žákyň. Extrémy se ale netýkají pouze obezity. Nižší než ideální váhu má osm procent dětí. V kategorii hubených, což je hmotnost představující už zdravotní rizika, se nacházejí dvě procenta dívek. Ty v tomto případě bojují především s mentální anorexií
V kategorii extrémně hubených dětí podle statistiky nejsou žádní chlapci.