„Jedná se zejména o vyřizování účtů mezi dětmi, vyhrožování a obtěžování. Využívají k tomuto zejména přístupů na veřejné portály typu spoluzaci.cz, lide.cz a v neposlední řadě službu facebook,“ říká pprap. Jiří Meixner.

Zde děti a mladiství ventilují své problémy se svými spolužáky a často nevhodnými výrazy se urážejí navzájem. Obyčejná hádka poté přerůstá v jízlivé narážky, vyhrožování, velice sprosté nadávky a pomluvy, což může vést až k psychickým následkům.

Někteří spolužáci řeší rozepře mezi sebou obtěžijícími „esemeskami“

Velice často se jedná o děti, které ještě ani nedokončily devátou třídu. Tyto případy musí policisté řešit velice rychle a s velkou opatrností. Nikdy není zpočátku jasné, zda se jedná o spor mezi spolužáky nebo zda se jedná o útoky nějakého devianta.

„Prozatím se všechny zaznamenané případy podařilo policistům z České Skalice objasnit a pokaždé se jednalo právě o rozepři dětí, které dokonce chodí i do stejné třídy,“ uvádí policista Jiří Meixner.

Další způsob, který školáci hojně využívají, je zasílání obtěžujících sms. Někdy to považují za vtípek, často je to ovšem velmi dobře promyšlený plán, jak zastrašit své soky a přitom zůstat neodhalen. Jedná se často o sms zaslané pomocí internetu.

Prozatím nedošlo k nejhoršímu, tedy přenesení slovních napadání mezi dětmi v reálné fyzické útoky. Ovšem problém zneužívání moderních technologií nastal, šíří se, a proto je potřeba jej řešit co nerychleji a vždy důsledně. (ep)