Nedávná šikana mezi školáky v Heřmanově Městci. Nebo ve Skutči. Šikana se netýká zdaleka jen Prahy. Objevuje se i na Chrudimsku. Ale je nesmírně těžké ji objevit. Oběti ji neradi přiznávají. A pokud, snaží se vše ututlat někdy i samotná škola.

Potvrzují to sociální preventisté: šikana je opravdu všude. A školy, kde se veřejně provalí, nezaslouží ostudu, ale patří jim naopak čest.

Skuteč: Jsou rádi, že se o nich píše

Ve Skutči vloni v září pětičlenná parta sedmáků brutálně zkopala žáka šesté třídy a zranila ho. Pak zaútočila i na dalšího školáka.

„Jsou to známé firmy. Jde o stejnou partu, která ve velkém před časem ve městě kradla kryty kol automobilů,“ uvedl vrchní strážník Městské policie v Skutči Jiří Stuna. „Nic si z šikanování mladších spolužáků ani nedělají, ještě se chlubí, že se o nich píše v novinách,“ dodal.

Heřmanův Městec: "Feťáci" v parku

V Heřmanově Městci pak dokonce letos v dubnu dvě maminky přehlásily své děti do škol v Chrudimi, a to i za cenu dojíždění. Partičky výrostků, které fetují v parku, nutily malé děti vydávat peníze a obtěžovaly i důchodce.

Problém šikany se objevuje častěji ve velkých a městských školách, celkem se s ním potýká podle výzkumů více než polovina českých škol.

Chrudimská manažerka prevence kriminality Radka Pochobradská ale například odmítla některé hlasy, že se šikaně více daří ve „volnějších“ školách s mírnějším režimem, například na známé škole Dr. Malíka. „Kdepak, tam jsme šikanu narozdíl od jiných škol v Chrudimi nezaznamenali,“ uvedla Pochobradská.

Pomůžou uniformy?

Důvodem posměchu je často i tak banální věc, jako značka mobilu. Telefony mohou být také nástrojem šikany: Děti si na nich natáčejí videa a ještě se předhánějí, kdo z nich nahraje agresivnější.

Právě prohlubující se sociální rozdíly mezi dětmi už vedly k úvahám o zavedení školních uniforem.

Pomohlo by s odstraněním šikany zavedení uniforem na školách? Souhlasíte s ním nebo jste proti? Hlasujte v ANKETĚ (vpravo od článku.) Už jste se šikanou setkali? Jaké jsou vaše zkušenosti? Jak se jí dá předcházet? Jak ji řešit? Podělte se s námi o svůj názor v DISKUZI!