V sobotu zde byla teplota vzduchu 5,7°C a teplota vody 1,5°C. Za těchto podmínek tu ve 30 centimetrů silném ledu připravili sečští hasiči pod Autokempem Seč Pláž bazén. Na stezce kolem přehrady v té době postává zhruba 70 přihlížejících, zatímco v ledovém bazénu se postupně koupe devět lidí – pět Slováků a čtyři amatérští otužilci z Chrudimi.

Koupání otužilců Marty a Tibora Hankových bylo naplánováno dlouho dopředu, ostatně nekonalo se poprvé, neboť Marta se do svého rodiště v Seči přijela vykoupat již potřetí. Nyní žije na Slovensku a je členkou spolku Ľadové medvede Bánovce nad Bebravou. Otužuje se čtyři roky a její manžel Tibor již o rok déle.

Před samotným koupáním se Marta Hanková svěřila, co ji k pobývání v ledové vodě přivedlo. „Jednoho dne dcera přišla domů, že se v neděli půjdou koupat do přehrady. Musím říct, že byl listopad. Vynadala jsem jí, že dostane zápal plic, ale protože plavala i kamarádka, tak jsem ji pustila. Tak začala plavat dcera, o rok později se přidal manžel a nakonec i já," vypráví.

A proč to dělají? „Zlepší se imunita, máme méně zdravotních problémů, jsme šťastnější," dodává s úsměvem energická žena.

Vedle vtipkování ale nezapomněla seznámit přítomné i s pravidly bezpečnosti a možnými riziky. V takto studené vodě je například maximální doba koupání 22 minut.

Na Slovensku je otužilecké koupání vcelku běžné, jednotlivé oddíly pořádají i celostátní setkání, jichž se manželé Hankovi pravidelně účastní. Letos v lednu byl v Nitře vytvořen i slovenský rekord, při kterém se koupání zúčastnilo 267 otužilců.

Hana Veselá, Zdeněk Sasín mladší