Organizátor koncertu Jan Krtička se o Barborce dozvěděl v chrudimském Mama klubu a rozhodl se, že ji pomůže sehnat peníze na léčbu.

Koncert jste kvůli počasí odložili, máte nový termín?
Bohužel, počasí tomu chtělo jinak a koncert je přeložený pravděpodobně do adventního období, tedy na prosinec. Datum a místo konání se lidé již brzy dozvědí prostřednictvím Chrudimského deníku a plakátů.
Máme předběžné slíbené, že by se to mohlo konat v městském kině, zatím mě jiný prostor nenapadl. Předpokládám, že když to budeme mít uvnitř, tak se budou vstupenky v předprodeji prodávat více.

Co vás přivedlo k tomu zorganizovat benefiční koncert?
Již v minulosti jsem organizoval podobné akce a jejich výtěžek byl věnován různým organizacím. Přišlo mi ale, že si toho tyto organizace vůbec neváží. Proto jsem si řekl, že pokud ještě někdy charitu udělám, tak jedině pro konkrétní osobu.
Když jsem se dozvěděl o příběhu Barborky, neváhal jsem a rozhodl se, že pro ni něco udělám. Sám mám dvě zdravé malé děti a moc si toho vážím. Barborka však takové štěstí neměla a tak jsem chtěl pomoci sehnat prostředky na léčbu, která jí tolik pomáhá.
Mělo by být úplně normální pomáhat pokud můžeme. Nikdy nevíme, kdy budeme pomoc také potřebovat.

Proč pomoc formou koncertu?
Od samého začátku jsem měl v hlavě koncert. V dnešní těžké době je obtížné získat od lidí příspěvek na dobrou věc jen tak. Touto formou návštěvníci za svoje peníze získají úžasný kulturní zážitek a zároveň přitom pomohou dobré věci.

Sbírek a benefičních koncertů je v dnešní době celá řada, myslíte si, že mají stále smysl?
Sbírek je dnes opravdu hodně a mnoho lidí už to otravuje. Koncerty a benefiční akce podle mého názoru stále mají smysl. Důležité ovšem je, aby koncert splnil svůj účel a vybrané peníze se opravdu dostaly tam, kam mají.

Jak jste vytvářel program? Byli zpěváci ochotní, nebo jste se setkal i s kategorickým odmítnutím?
Program jsem se snažil poskládat tak, aby si každý přišel na své.
Byl jsem moc rád, že všichni oslovení účinkující ihned souhlasili a vystupují bez nároku na honorář.Velikou radost mi udělala především nevidomá zpěvačka Monika Mašková. Ač by sama potřebovala pomoci, podpoří Barborku svým vystoupením.

Musel jste se „brodit" přes úřednické překážky, nebo byla organizace bezproblémová?
Organizace probíhala celkem hladce a drobné překážky jsem s pomocí pár lidí hravě překonal.
Musím také poděkovat všem spřízněným duším. Hlavně manželům Jehličkovým, kteří zajistili vystoupení Aleny Smolíkové a panu Richardu Herbstovi za bezplatný pronájem letního kina. Dále potom Květě Štěrbové, se kterou hodně věcí konzultuji a zvedá mi náladu, když začnu propadat panice. Rodičům Barborky za pozitivní přístup k životu a úžasnou spolupráci. Také Chrudimskému deníku za mediální prostor a podporu. A v neposlední řadě své manželce, která mě podporuje a doma mi vytváří perfektní zázemí.

Budete v organizování dalších koncertů i akcí pokračovat, anebo si dáte oddych?
Pořád si říkám, že až jedna akce skončí, už nic dělat nebudu. Neumím to však dodržet a odpočívat. Organizování akci mě baví a snad i jde. Proto již připravuji další. Tímto bych chtěl všechny čtenáře pozvat na 19. října do KD v Kostěnicích. Zde pořádám akci Na skleničku s Ivo Šmoldasem. Zábavný program se spisovatelem, básníkem a glosátorem bude moderovat moje kamarádka Valérie Zawadská.

LUKÁŠ VANÍČEK