Na druhém místě skončili sedmnáctiletí studenti chrudimské Střední průmyslové školy strojnické Josef Kudláček, Jiří Mariánek a Lukáš Pacetti.

Bylo to o fous

Úspěchu svých žáků přihlížela i jejich profesorka Miroslava Jarešová, která se finále zúčastnila v roli nehrajícího kapitána. Chrudimským studentům celkové vítězství 
v soutěži uniklo jen o vlásek, když po vyrovnaném souboji 
s družstvem pražského Gymnázia Na Pražačce prohráli 
v závěrečném rozstřelu.

V komponovaném soutěžním programu si soutěžící ověřili své vědomosti z fyziky a dalších technických oborů, jak jsou na tom s fyzickou kondicí a jaká je jejich psychická odolnost. „Je to vlastně taková malá prověrka znalostí, vlastností a schopností, které potřebuje ke své odpovědné práci operátor jaderného reaktoru," řekl o soutěži její porotce docent Fakulty jaderné 
a fyzikálně inženýrské ČVUT Jaroslav Zeman.

Soutěž Co víš o energetice? navazuje na seriál besed Energie – budoucnost lidstva, které probíhají již dvanáct let na školách po celé republice a dosud se jich zúčastnilo více než 160 tisíc středoškoláků.

Všichni účastníci besed řeší na konci každého pololetí korespondenční testy, pět nejlepších řešitelů postupuje do celostátního finále. Středeční finalisté postoupili z konkurence 122 tříčlenných týmů.

Ředitel chrudimské Střední průmyslové školy strojnické František Mihulka byl s úspěchem žáků spokojen: „Letos nám studenti vyhráli i v jiných soutěžích a mám radost, kdykoliv žáci někde uspějí. Především to je ale jejich triumf a jejich zásluha. Zároveň mě potěšilo, jak byli studenti připravení, takže mohu říci, že jsem s kvalitou vzdělání žáků spokojen. Nemluvím teď jen 
o úspěšnosti v soutěžích, ale 
i o výsledcích státních maturit."

Odměna až později

Úspěšní žáci získali již ocenění přímo na soutěži, ale čeká na ně odměna také ve škole, jak prozradil ředitel Mikulka. Studenti ji dostanou až příští školní rok, protože podle ředitelových slov: „Je konec roku, ve škole už téměř nikdo není, a nebylo by tak komu úspěch prezentovat."
„Obhajovat získané pozice je čestné, takže se pokusíme úspěch zopakovat," řekl s nadějí v hlase Mikulka. Účast však není jistá, protože vše záleží na motivaci žáků.

(lv)