Toto číslo totiž kopíruje současný celorepublikový trend, podle něhož soudy už nenařizují ústavní výchovu automaticky u všech dětí, které nemohou žít ve svých rodinách.
Tři dívky a dva chlapci jsou v těchto dnech součástí kolektivu dětí a dospělých, který absolvuje zátěžový a zážitkový program u Sečské přehrady.
„Takzvané Hroší putování pořádáme už potřetí vždy v samém začátku školního roku. Jde nám o to, abychom se stmelili dohromady a poznali se navzájem mnohdy i v extrémních situacích,“ vysvětluje ředitelka domova Lenka Kábelová.
Začátek programu byl naplánován na neděli. Nikdo dopředu nevěděl, co ho čeká, trasa a její průběh byly do poslední chvíle přísně utajené.
Zatímco v loňském roce se účastníci Hrošího putování vydali v silném dešti na Vysočinu, letos jejich cesta vedla do Železných hor. Skupina složená z patnácti dětí a sedmadvaceti dospělých zamířila na bicyklech na Seč.
„Už při této cestě si mnozí uvědomili, že je dobré táhnout za jeden provaz V tuto chvíli jsme si rovni, máme stejné zážitky. Děti nevidí začátkem školního roku své pedagogy s přísnou tváří u tabule nebo v kanceláři, vnímají je díky tomuto programu úplně jinak. Jsme na jedné lodi,“ říká zástupkyně ředitelky Dana Bačkovská.
Pobyt na Seči je psychicky a fyzicky náročný pro všechny. Ani večer po příjezdu se o odpočinku rozhodně mluvit nedalo, uskutečnila se napínavá noční hra. V pondělí začala „mořeplavba“: na lodích děti a vedoucí shromažďovali indicie ke klíči od pokladu, třeba při „rýžování zlata“.
V úterý bude na programu stmelování školáků s učiteli, zahrají si například Člověče nezlob se s živými figurami.