Chrasteckým zastupitelům došla trpělivost a do budoucna investují celkem 150 tisíc na pořízení kamerového systému. První dva objektivy už hlídají ve zkušebním provozu.

„V Chrasti se množí vandalské činy a zakládají černé skládky. Naším cílem je uchránit a zajistit větší bezpečí v centru, protože ročně vynakládáme už statisíce na opravy škod," řekla starostka města Martina Lacmanová.
V současné době jsou v provozu dvě kamery a do budoucna přibudou další tři. „Od občanů slýcháme jen samá pozitiva, protože už po podobné ochraně volali. Jen jeden muž si stěžoval, že budeme zaznamenávat, kdy odchází a v kolik se vrací z hospody," dodala s úsměvem starostka.

Na chrasteckou radnici kvůli kamerám nepřibude nový zaměstnanec, který by jen sledoval obrazovky. Podle slov Lacmanové by totiž: „Měl lepší přehled, kdyby se podíval ven z okna. Kamery proto pořizují jen záznam, který si můžeme kdykoliv prohlédnout."

Jediná obrana

O zavedení kamerového systému uvažují také v Luži i Třemošnici. Mají k tomu podobné důvody, a to vandaly.
„Zatím nejsme rozhodnutí, ale po sobotní zkušenosti, kdy nám někdo poškodil čerstvě opravenou omítku nově zateplené školy, máme další důvod je zavést," řekl starosta Třemošnice Stanislav Peca.

V Luži o kamerovém systému také uvažují, a to jako o doplňku plánované městské policie. „Kamerový systém představuje jedinou finančně dostupnou cestu, jak zabránit šíření vandalismu," dodal starosta Radek Zeman.

Lukáš Vaníček