V noci na čtvrtek převzala otěže opět zima, alespoň na Hlinecku. A starost měli jako obvykle především silničáři a nepřipravení řidiči.

„Vítr začal zesilovat kolem páté hodiny ranní a spolu s přibývajícím hustým sněžením jsme museli vyslat během dopoledne chemické sypače s 11 traktory. Teplota se drží mírně nad nulou,“ dodává dispečer Miloslav Křivský.

Zaskočeni byli i někteří nezodpovědní řidiči kamionů. V táhlém stoupání na Poděbradově náměstí uvízl přetížený kamion se špatně rozloženým nákladem a zneprůjezdnil silnici I/34. Další tři kamiony stály ve směru na Ždírec nad Doubravou.

Nárazy větru byly nejsilnější na Svratouchu. „Naměřili jsme až 21 m/s,“ potvrzuje informaci Milan Gregor z meteorologické stanice ve Svratouchu. Poryvy ostrého větru spojené s dešťovými přeháňkami ve čtvrtek znepříjemňovaly život i chodcům a řidičům na Třemošnicku.

„Vítr tu ale žádné větší škody nenapáchal,“ hlásil třemošnický starosta Stanislav Peca. „Město je zatím také bez sněhu. V okolí Kněžic a v horách nad městem ale něco málo napadlo,“ doplnil Peca. Starostova slova potvrdilo i hlášení silničářů.

Silnice I. třídy v něm byly označeny za holé a mokré, sjízdné se zvýšenou opatrností. Silnice II. a III. třídy pokrývala ve vyšších polohách vrstva rozbředlého sněhu do jednoho centimetrů a byly sjízdné se zvýšenou opatrností. Podobné podmínky panovaly i na Skutečsku, kde bylo zataženo a kde po ránu v silném větru padal déšť se sněhem. Na některých silnicích II. a III. třídy tady ležely zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Na inertně ošetřených vozovkách nad 550 metrů ležela vrstva rozbředlého sněhu do tloušťky pěti centimetrů. V oblasti chrudimského cestmistrovství byly ve čtvrtek silnice mokré a holé, zcela bez sněhové pokrývky.

Silničářům pomáhá i moderní technika. Více čtěte zde.

(rl, man)