Přicházející podzim o sobě dával vědět šedými mraky a lezavým větrem, leč sychravé počasí neodradilo klienty Denního stacionáře Jitřenka a Pohoda. Pod vedením Tibora Schwartze vyrazili do městské zeleně.

Procházka byla spojená s jednoduchým výkladem, který obsahoval informace o různých živočišných i rostlinných druzích, které se parku nacházejí. Nechyběl ani výlet do historie.

Spousta zeleně

„Začíná podzim, listí žloutne a přímo tady v centru města máme spoustu zajímavých živočichů. Nechci po lidech, aby znali odborné názvy stromů, na to jsou biologické olympiády, já bych chtěl, aby lidé tu přírodu vnímali, protože té zeleně je tady opravdu hodně," řekl průvodce procházkou po Městském parku Tibor Schwarz z Ekocentra Zelený dům.

„Chrudimáci si té zeleně kolem sebe příliš nevšímají, ale když sem přijedou hosté s Prahy či z Moravy, tak jsou vždy překvapení, jak je Chrudim zelená," doplnil ještě Tibor Schwartz. Mezi nejvýznamnější zelené plochy patří například park Střelnice, který je přírodní památkou.

Účastníci procházky si třeba formou hravou a zábavnou vysvětlovali rozdíl mezi platanem javorolistým a javorem mléčem. Plodenství javoru má podobu nosu a platanu naopak kuličky.

„Bude to senzační, až bude dobudovaný nový obchvat. Při revitalizaci Městského parku zmizelo hodně zeleně podél silnice směrem na Pardubice a nyní ten hluk ruší. Až budou kamiony město objíždět, mohli by se zde opět v klidu učit studenti," dodává Tibor Schwartz.

LUKÁŠ VANÍČEK

ÚČASTNÍCI vycházky rozjímali před jezírkem v chrudimském Městském parku.