„Zaznamenali jsme i kuriózní nálezy menších předmětů, jako třeba dvou hřbitovních uren i s popelem uvnitř. O ty se nakonec přihlásila majitelka, které předtím zmíněné nádoby kdosi odcizil," vybavuje si Jana Jirásková z Městské policie Chrudim.

Opatrovaným předmětům v Chrudimi bezkonkurenčně vládne sbírka domovních a bytových klíčů. „Všechny svazky i jednotlivé klíče dáváme do krabice, kterou se pak příchozí čas od času probírají. Jen málokdo ale nakonec při hledání uspěje, takže po půl roce klíče končí ve sběru," konstatuje úřednice.

„Občas někdo najde a přinese i peníze v hotovosti, nedávno to třeba byla tisícikoruna. Takový nález ani nevyhlašujeme, neboť bychom sotva dokázali určit, komu peníze doopravdy patří," uzavírá úřednice.

Tachometr i brýle

Nález patnácti tisíc korun v hotovosti před časem zaznamenali úředníci v Chrasti. Šlo o bankovky odložené v okénku bankomatu. „Neozval se nikdo, komu by částka chyběla, a tak peníze šly po uplynutí půlroční lhůty do městské pokladny," říká vedoucí odboru vnitřních věcí Jaroslava Procházková.

Také chrasteckým nálezům ale vládnou klíče, teď tu skladují 13 svazků. Na shledání s majitelem tu ale čeká i tachometr, jízdní kolo nebo telefon. „Plonkové" tu jsou i jedny dioptrické brýle.