Knihobudka je veřejná knihovnička, určená všem, kteří mají vztah ke knížkám, rádi čtou, a také si knížky rádi půjčují. Při využívání knihobudek však není potřeba žádná registrace a je na každém, zda vybranou knížku vrátí po přečtení zase zpátky.

Slatiňanská knihovna už má připravené desítky titulů, kterými obě knihobudky naplní. „Vybrali jsme knížky, u kterých předpokládáme, že by o ně lidé mohli mít zájem, další knížky si ponecháváme v zásobě. Budeme knihobudky kontrolovat a když zjistíme, že v nich tituly chybí, hned je zase doplníme,“ ujišťuje knihovnice Irena Peterová.

Že by jim knihy časem došly, toho se ve Slatiňanech nebojí. „Je možné, že někteří čtenáři výměnou doplní do knihobudek některé svoje tituly, ale i kdyby ne, poradíme si. Čtenáři nám do knihovny stále přinášejí knížky, které do knihovního fondu nepotřebujeme, třeba i proto, že je už máme. Nyní si je tedy odkládáme stranou právě pro využití v knihobudkách,“ doplňuje Irena Peterová.

V Třemošnici od návrhnu upustili

Knihobudky mohou už delší dobu využívat například čtenáři v Chrudimi. Tady jsou umístěny ve vestibulech plaveckého bazénu V Průhonech a sportovní haly na Tyršově náměstí a také na chodbě v přízemí městského úřadu, kde se k nim nedostanou případní vandalové.

Ani ke slatiňanským knihobudkám se nedostane kdejaký poberta nebo rozverný noční opilec. Obě totiž budou přístupné pouze v době otevření plovárny, respektive hřiště, přičemž dění na hřišti navíc sleduje městská kamera.

O veřejné knihovničce přemýšleli svého času například i v Městské knihovně v Třemošnici. Nakonec se ale touto cestou nevydali. „Víme, že tato služba funguje na mnoha místech, ale my jsme pro ni nenašli vhodnou lokalitu. Při umístění knížek na nekontrolovaném místě máme obavu, že by se našli lidé, kteří by knihobudky vybírali, aby si s knížkami třeba i zatopili,“ vysvětlila třemošnická knihovnice Světlana Hromádková. Třemošnická knihovna ale vychází čtenářům vstříc jinak. Když do ní lidé přijdou nabídnout doma vyřazené knížky, knihovnice je všechny pečlivě proberou a použitelné tituly umístí do regálu mimo půjčovní fond. Odtud si pak lidé mohou knížky po pětikoruně odkoupit. Této možnosti využívají například i přespolní chataři či chalupáři.