Celkem šestnáct politických subjektů podalo v Pardubickém kraji kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny. Informoval o tom Cyril Štangl z organizačního a právního odboru krajského úřadu.

Lhůta už vypršela

Před čtyřmi lety se do voleb přihlásilo devatenáct politických uskupení, před původně plánovanými předčasnými volbami minulý rok jich bylo rovněž šestnáct. Lhůta pro podání kandidátek vypršela v úterý v šestnáct hodin.

„Ve všech případech se jedná o politické strany,“ konstatoval Cyril Štangl.

Vedle tradičních parlamentních stran se budou o přízeň voličů v regionu ucházet i nové subjekty, například Věci veřejné, Strana práv občanů - zemanovci a TOP 09.

Další uskupení jsou podle průzkumu pod hranicí pěti procent potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny mohou v Pardubickém kraji obsahovat až devatenáct jmen. Ne všechny strany této možnosti využily, do pondělí 29. března však mohou listiny doplnit.

ODS povede do voleb poslanec Daniel Petruška, ČSSD poslanec Miroslav Váňa, lidovce náměstek hejtmana Roman Línek, komunisty poslanec Václav Snopek. Zelení nominovali na lídra romskou aktivistku Lucii Horváthovou, strana Věci veřejné architekta Miroslava Petráně (SNK ED), TOP 09 poslance Pavla Severu, Strana práv občanů - zemanovci bývalého starostu Chrasti na Chrudimsku Tomáše Vagenknechta.
Volby v roce 2006 v Pardubickém kraj vyhrála ODS s 33,26 procenta hlasů, což jí vyneslo čtyři mandáty. ČSSD získala 32,95 procenta hlasů a stejný počet poslanců jako občanští demokraté.

Výsledek 12,39 procenta stačil na jeden mandát komunistické straně, stejně jako 8,77 procenta lidovců. Pětiprocentní hranici ještě překročila Strana zelených se ziskem 6,26 procenta, což na křeslo ve Sněmovně nestačilo.

Co říká průzkum?

Podle průzkumu agentur SC&C a STEM pro Českou televizi na přelomu února a března by volby v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD, kterou by volilo 26,5 procenta voličů. Druhé ODS by dalo hlas 20,8 procenta lidí. Komunisty by podle průzkumu volilo 12,4 procenta, TOP 09 10,3 procenta, Věci veřejné 8,8 procenta, KDU-ČSL 6,3 procenta a SZ 5,8 procenta, Stranu práv občanů-zemanovce (SPOZ) 4,7 procenta.