V rámci putování po území republiky zavítal ve čtvrtek na chrudimské Resselovo náměstí DOBRO bus. Jeho cílem byla propagace dobrovolnictví a dobrovolné práce, propagace myšlenek letošního Evropského roku dobrovolnictví.

V DOBRO busu zájemci našli informace o dobrovolnictví, ale i informace o dobrovolné práci či nevládních organizacích. Na každé zastávce před DOBRO busem prezentujeme program pro širokou veřejnost i pro ty, kteří o dobrovolnictví něco vědí,” přibližuje Leoš Kubový (na snímcích vlevo) z pořádající Asociace nestátních neziskových organizací Plzeňského kraje.

Ve stanech před DOBRO busem bylo k dispozici ozvučení, promítání, internet a wi-fi připojení, probíhaly i improvizované besedy a kulaté stoly. Uvnitř vozu pak byly k dispozici informační materiály nejen o dobrovolnictví.

„Podporovat dobrovolnictví a rozvoj občanského sektoru má velký smysl. Pro některé je to jejich vnitřní naplnění, pro druhé velká pomoc,” řekl chrudimský místostarosta Roman Málek, který také v minulosti například pomáhal s organizací dobrovolnické pomoci po kalamitě v Tatrách v roce 2005.

Před autobusem jsme zastihli i dvě koordinátorky dobrovolnických programů z Chrudimska – Kateřinu Chocholovou z občanského sdružení Amalthea (na snímku vpravo) a Alenu Markovou z Šance pro Tebe. „Přišli jsme se podívat, co DOBRO bus nabízí,“ řekly shodně obě dobrovolnice. Uvnitř autobusu jsme potkali také studenta hotelové školy Vojtěcha Zedínka. „Vidím barevný autobus, tak mě to zaujalo. Sám se ale zatím dobrovolnické činnosti nevěnuji,“ upřesnil student.

DOBRO bus, jenž vznikl přestavbou autobusu sloužícího dříve jako pojízdná knihovna v Plzni, se teď vydal na další cesty. "Myslím, že s ním letos najezdíme kolem čtyř tisíc kilometrů,“ odhaduje Leoš Kubový, který sedí mezi jednotlivými štacemi za volantem tohoto barvami hýřícího stroje. Tak přejeme šťastnou cestu!

(red, man)