Možná také Jankovi najde Šance pro Tebe dobrovolníka, který by ho ve hře na kytaru posunul dál. Zmíněná Šance pro Tebe, z. s. pomáhá již osmnáct let lidem v tíživých životních situacích. Tato nestátní nezisková organizace poskytuje sociální služby i v přilehlých lokalitách Hrochův Týnec, Chrast, Čankovice, Prachovice a Heřmanův Městec. Za dobu její existence odpracovaly v rodinách, klubech a terénu desítky dobrovolníků zdarma stovky hodin.

Dobrovolníci darují svůj volný čas. Ti krátkodobí pomáhají jednorázově, dlouhodobí pravidelně i několik let. Řady dobrovolníků Šance rozšířil nedávno i radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. V rámci svého dobrovolnictví zastoupil vedoucí obchodu Janu Fukasovou v době její dovolené. Byl prodavačem v šicí dílně, s odvahou se také posadil za šicí stroj. Jeho nová role dopadla nadmíru dobře, ušil vonný podšálek s levandulí a pouzdro na krk. Co ho do Šance přivedlo?

„Dobrovolnictví mi je blízké. Chtěl jsem Šanci pro Tebe přispět vlastním přičiněním, poznat její činnost přímo v praxi a vyzkoušet si, jak je zde možno pomoci dobrovolnickou činností. Myslím, že alespoň jednou za čas by každý mohl být dobrovolníkem, neboť míst, kde je možno pomoci, je celá řada. Dobrovolnictví mi dává smysl, ale také přátele, poznání a prima pocit," řekl.

NEJTĚŽŠÍ JE PRVNÍ KROK

Chcete být babičkou, která bude číst dětem pohádky? Chcete někoho naučit cizí jazyk, pomoci mu zlepšit se v matematice a dalších předmětech? Přinést noviny, popovídat si, doprovázet děti při výletech, pomoci nakoupit, při organizaci komunitních úterků, v šicí dílně, během workshopů a jarmarků?

„Uvítáme každého, ať studenta, žadatele registrovaného na úřadu práce nebo třeba osobu ve zralém věku, která chce pomoci," uvedla ředitelka Šance pro Tebe Sophia Dvořáková. Organizace je otevřena mladším i starším zájemcům o dobrovolnictví. „Dobrovolnictví je cenné. Symbolizuje ho vážka, kterou má dobrovolnická agentura ve znaku. Je to výzva, při níž je nejtěžší udělat první krok," míní koordinátora dobrovolníků Jarmila Doležalová.