„Na záchranku čekáme už dvacet let jako na smilování. Jsem rád za tento přístup kraje," kvitoval s povděkem rozhodnutí kraje sečský starosta Marcel Vojtěch.

Končící ředitel krajské záchranky Pavel Svoboda je ale toho názoru, že oblast je sanitkami pokryta dostatečně a peníze by bylo možné využít jinde účelněji.

„My jsme nebyli iniciátorem základny na Seči, máme jiné priority, které musíme hasit. Nedostal jsem na to žádné finanční krytí, přitom provozní náklady nelékařské posádky jsou čtyři až pět milionů korun za rok," řekl Svoboda. Podle něj je Seč a okolí bez problémů obsloužena sanitami z Chrudimi, Hlinska nebo Čáslavi.

Podle hejtmana Martina Netolického je nutné posílit záchranku v oblasti, kde se zvyšují kapacity ubytovacích zařízení.

Svoboda poukazuje na to, že z některých bývalých rekreačních zařízení na Seči vznikly komerční penziony pro seniory. Ty často nedisponují lékařem a ke klientům volají záchranku, což podle něj není vždy účelné.

ROČNÍ PŘÍPRAVA

Pardubický kraj zatím v rozpočtu pro účely výstavby nové stanice vyčlenil 500 tisíc korun. Samotný provoz rychlé záchranné služby by měl stát zhruba pět milionů s tím, že po ročních přípravách by mohla začít fungovat od příštího roku.

Záchranka bude sídlit v prostorách stávající hasičské stanice v Seči. V jejím sousedství plánuje vedení Seče vybudovat i vlastní zbrojnici pro místní sbor dobrovolných hasičů. „Stavba této základny na vznik a fungování rychlé záchranné služby nebude mít žádný vliv. Máme veškerou dokumentaci připravenou. Jak se objeví vhodný dotační titul, ihned podáme žádost," poznamenal Marcel Vojtěch na konto budoucí zbrojnice SDH Seč.

AKTUÁLNĚ ŠESTNÁCT

Počet stanic krajské záchranné služby v předchozích letech rostl, nyní je výjezdních stanovišť 16, z toho dvě v Pardubicích. Naposledy bylo otevřeno nové stanoviště ve Skutči.

V Holicích, Pardubicích, Vysokém Mýtě a Chrudimi by se měly za 100 milionů korun vybudovat v letech 2018 a 2019 nové, současné základny jsou už považovány za nevyhovující.