Ceny vepřového se v posledním roce posunuly o poznání výš a spotřebitelé proto stále častěji volí nákup pašíka v živém stavu. Pak si jen pozvou řezníka, který se postará o vše potřebné.

„Teď nevím, kam dřív skočit. Domácích zabíjaček v posledních dvou letech opravdu výrazně přibylo," říká Václav Michek, jehož jsme zastihli na jedné z víkendových zabíjaček s rukama ponořenýma v míchaném prejtu. Muž si jen chválí, že má k ruce šikovného kolegu v podobě vlastního syna, rovněž řezníka.

Cena k úvaze

„Živé prase se dá koupit i za 40 korun za kilo. Počítejme společně: Průměrná porážková hmotnost dělá nějakých 140 kilo. Dvacet až dvacet pět kilo vyhodíte v podobě střev a některých dalších částí, ale zbytek vám zůstane k zužitkování. Uděláte také 60 jitrnic, pět šest tlačenek, 50 litrů polévky, a zabarvíte dvě tři kila krup. Zbytek je maso. Když uvážíte, že to stojí v obchodech kolem stovky za kilo, tak takhle vás přijde na nějakých šedesát korun, a to se vyplatí," vysvětluje řezník.

„Jen nesmíte zvát na zabíjačku zbytečně moc příbuzných," dodává muž se smíchem.

Pohodlí stále vítězí

Domácí zabíjačka ale není pro každého. „Dřív jsme zabíjačky dělávali. Je kolem nich ale moc příprav a další práce. My už jsme na to staří a tak si raději maso koupíme" přiznává například manželský pár z Rosic u Chrasti.

„Já vepřové moc nekupuji, stojí hromadu peněz. Do prasete bych se už ale nepouštěl, i když jsme si dřív sami krmili. Pořád ale sháníte šrot a brambory a je s tím práce, kterou nesmíte počítat. Teď chovám pár králíků a kachen a s tím si docela vystačím," svěřil se Josef Mrkvička z Žumberka.