Celý proces předávání by měl trvat zhruba do poloviny tohoto měsíce. Uvedl to včera vedoucí odboru investic a majetku Městského úřadu Hlinsko Jaroslav Dvořák. „Bude záležet na tom, kolik se vyskytne závad. Předávání se týká pouze stavby nikoliv technologického vybavení,“ doplnil Dvořák. Domov pro seniory Drachtinka měl být dokončen už vloni, ovšem v září 2005 došlo ke zřícení jednoho z křídel tehdy hrubé stavby.

Těžce zraněni byli tři dělníci, další pak lehce. O obrovském štěstí přitom mohli hovořit zástupci vedení hlinecké radnice, kteří zřícenou částí budovy procházeli jen několik málo okamžiků před tím. Na stavbě se totiž právě konal jeden zkontrolních dnů.

Po havárii, při níž byla škoda vyčíslena na osm milionů korun, se celá stavba na řadu měsíců zcela zastavila. Termíny dokončení se pak několikrát měnily. Vsoučasné době už mají Hlinečtí vybraný personál, který bude čítat na čtyři desítky pracovníků. Vdomově bude přes osm desítek lůžek, většina znich ve dvoulůžkových pokojích a zbytek pak v jednolůžkových.

Kceně 100 milionů za samotnou stavbu komplexu musí Hlinečtí připočítat ještě dalších zhruba 30 milionů korun, které bude stát vybavení domova a také terénní úpravy kolem. Pokoje musí být vybaveny speciálním zdravotnickým nábytkem, a nutné je také zařídit kuchyň či prádelnu. Jak uvedla starostka Magda Křivanová, radnice už dodavatele technologií vybrala.

Vpůvodním návrhu projektu se počítalo také svybudování márnice schladícím boxem. Od toho nakonec Hlinečtí upustili. Těla zemřelých budou umísťována do speciální místnosti pouze na omezenou dobu.

Hlinečtí financují celý projekt ze stomilionové dotace od ministerstva sociálních věcí, třicet milionů představuje úvěr, který si město vtéto souvislosti vzalo. Provoz nového domova pro seniory by měl být spuštěn letos vlistopadu.