Primář chrudimské LDN Josef Holub uvádí, že v současné době je zavedeno pět sociálních lůžek rozdělených do dvou pokojů. „Jsou tří a dvoulůžkové, k tomu lze využívat společenskou místnost s televizorem,“ říká primář.

Strava je vypočítána na 140 korun denně, ubytování stojí 160 korun. „Ano, ty lidi to přijde draho, ale jiným způsobem situaci řešit nelze. Zdravotní pojišťovny to hradit odmítaly a naše zařízení bylo jedním z posledních, které sociální lůžka nemělo. Není to náš výmysl, vše je v souladu s legislativou,“ ujišťuje Josef Holub.

Předsedkyní sociální a zdravotní komise města Chrudimě je ředitelka Centra sociálních služeb a pomoci Ivana Bohatá. Ta v minulosti na úřadech zjišťovala, kolik lidí žádá o místo v domovech důchodců. „Statistiku je obtížné získat. Vím jen, že sociální pracovnice chrudimské nemocnice eviduje ročně asi sto žádostí o umístění,“ informuje Ivana Bohatá.

Město Chrudim žádá už roky o dotaci na výstavbu domova důchodců. Zatím marně.

Naději, že se Chrudim dočká domova důchodců, mohl přinést poslanec parlamentu a bývalý starosta Ladislav Libý. Ten však v letošním roce při rozdělování peněz z rozpočtu, porcování medvěda, pro vznik této potřebné instituce peníze nesehnal.

Starosta města Jan Čechlovský hodlá hned zpočátku roku začít shánět peníze z různých zdrojů. "Dohodli jsme se s poslancem Libým, že budeme hledat zdroje společně," řekl Čechlovský.