„Bydlí se mi tu teď lépe. Náš dům je po opravách hezčí a je znát i jeho zateplení spojené s výměnou oken," pochvaluje si Monika Ročňáková žijící v jednom z nedávno rekonstruovaných domů v chrudimské Revoluční ulici.

Pokud jde ale o celkové hodnocení takřka skončené revitalizace celé čtvrti pod nádražím, je mladá Chrudimačka už poněkud kritičtější. „Na školní stupnici od jedné do pěti dávám trojku. Domy a ulice sice prokoukly, ale své špatné pověsti se čtvrť stejně nezbavila, jelikož tu stále žije docela dost problémových nájemníků. I v našem domě je jedna taková sousedka a město s tím nic nedělá," domnívá se žena.

Ať už je to s pověstí někdejšího chrudimského „Bronxu" jakékoliv, stavebně se projekt IPRM rychle blíží k závěru a město si jej chválí. Do konce loňského roku tu radnice zrevitalizovala zhruba 25 tisíc čtverečních metrů veřejných prostranství, kompletně zrekonstruovala devět bytových domů (včetně jejich napojení na horkovod z Opatovic), u tří domů byla vyměněna okna a dveře a zrekonstruovány byly střechy. Do projektu se zapojili i majitelé bytových domů v lokalitě, kdy možnost modernizovat a rekonstruovat svůj dům využilo sedm vlastníků.

„Rekonstrukce objektů byla prováděna i s ohledem na energetickou úsporu a s potěšením jsme přijali informaci, že úspory energií činily ke konci roku v průměru 38,71%. Projekt obsahoval závazek alespoň pětadvacetiprocentní úspory, takže cíl byl jasně splněn a překonán," těší starostu města Petra Řezníčka.

Celkové náklady spojené s projektem činí doposud přibližně 195 milionů korun a dotace byly zatím proplaceny ve výši zhruba 80 milionů Kč. Na základě příznivého vývoje kurzu EUR a výborných výsledků veřejných zakázek může město v letošním roce přikročit i k rekonstrukci zbývajících komunikací, veřejného osvětlení a zeleně, s nimiž se s ohledem na finanční krytí původně nepočítalo. Již včera byly zahájeny práce v ulici Přemysla Otakara, následovat budou ulice Čs. armády, Škroupova a Palackého třída. Vše bude hotovo do konce letošního října.