Na neobvyklé účastníky dopravního provozu policii upozornili řidiči. V pondělí 12. června kolem půl 9 ráno volali řidiči stojící, jak ve směru od Pardubic, tak od Chrudimi. Ranní komplikace na I/37 u Dražkovic způsobila zatoulaná labutí rodinka.

„Důvod dopravní komplikace byl úsměvný, naši dopraváci našli uprostřed silnice labutí rodinku. Tu se jim po několika 'marných výzvách' nakonec podařilo dostat mimo silnici a kolony se tak po nějaké době rozjely,“ informovala mluvčí krajského ředitelství policie ČR Markéta Janovská.

Zachraňovat labutí mládě museli nedávno i pardubičtí strážníci v Husově ulici. V tomto případě volala o pomoc oznamovatelka, že labutě se zdržují ve vozovce nebo její blízkosti a odmítají odejít. Důvodem bylo jedno mládě. To uvízlo v nehlubokém výkopu, ale jeho záchranu komplikovali jeho rodiče, kteří k němu nikoho nechtěli pustit. „Na místo proto vyrazili strážníci, kterým se dospělce podařilo odehnat a mládě vysvobodit. Poté byla labutí rodinky vyprovozena zpět na hladinu nedalekého vodního toku,“ sdělil mluvčí Městské policie Pardubice Jiří Sejkora.

Labutí rodinka zastavila dopravu v Pardubicích | Video: MP Pardubice

Nezodpovědné krmení ohrožuje životy i provoz. Strážnici upozorňují na to, že za nebezpečnými stavy, kdy se tito ptáci s mláďaty pohybují v silnici, může nezodpovědné chování člověka. „Labutě si totiž zvykly na dokrmování z okolních ulic a jejich cesty za snadnou potravou vystavují nebezpečí jak je samotné, tak řidiče. Nekrmte tedy labutě jen proto, že tím získáte podívanou z okna vlastního bytu,“ dodal Sejkora.

Odborníci dodávají, že přikrmování vodních ptáků v tuto část roku není vůbec nutné, protože v současné době jim příroda nabízí dostatek přirozené potravy.