"Je to už dlouholetá tradice. První chlapec a dívka obdrží finanční dar deset tisíc korun. Členové krajské samosprávy nenavštíví maminky s novorozenci v nemocnici, ale zavítají k nim do domácího prostředí. Samozřejmě s sebou přivezou i další drobné dárky," řekl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Dorotka se narodila mamince Tereze a vážila rovné tři kilogramy. Doma v Jablonném nad Orlicí na ni čeká s tatínkem Radkem také 2,5letá sestřička Barunka.

Psali jsme již:

Ilustrační foto
Prvním miminkem Pardubického kraje v roce 2022 je Dorotka z Ústí nad Orlicí

Nový rok bude slavit jako narozeninový i chlapeček Sebastien, který přišel na svět v chrudimské porodnici v 10.49 hodin s váhou 3150 gramů. Pro maminku Natálii je prvním dítětem a rodina pochází z Tisovce.

Počty porodů v porodnicích Nemocnice Pardubického kraje v roce 2021:

• Pardubická nemocnice – 1309
• Chrudimská porodnice – 1125
• Orlickoústecká nemocnice – 1068
• Svitavská nemocnice – 763

"Bolesti přišly kolem jedné hodiny ráno. O půl čtvrté jsme vyrazili do nemocnice. Tatínek byl úžasný, stál při mně od začátku u porodu," pochválila životního partnera Natálie, maminka krásného chlapečka. Miminko si bude užívat dostatku lásky od nejbližších, má totiž kromě babiček i prababičku a praprababičku.

Chrudimská porodnice i v letošním roce zaznamenala rekord v počtu narozených miminek, i když jen nepatrný. Vloni přivítala na svět 1127 dětí, což je o jedno více než v roce 2020.

"Podle naší statistiky překračujeme v posledních šesti letech 1100 narozených dětí za rok, na což jsme velmi hrdí. Jiné porodnice v okresních městech takový počet nemají," řekl primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice David Kasal.

"Nejúrodnějším" rokem v historii byl ale rok 2019, kdy se narodilo 1194 miminek a první z nich Sebastian se poprvé podíval na svoji maminku už pět minut po jedné hodině ranní.

Ilustrační foto
Chrudimská porodnice přivítala první miminko nového roku. Je to kluk

V porodnicích Pardubické a Svitavské nemocnice na první miminko čekali až do 2. ledna. V Pardubicích přišel jako první na svět Erik, a to 2. ledna v 7.31, s porodní váhou 3680 gramů, jako druhé dítě maminky Martiny. Ve Svitavách se jako první narodila holčička Alenka. Na svět přišla 2. ledna v 18.05 a jmenuje se po mamince.

A které další děti budou mít v rodném listě datum 1.1. 2022? Kromě Dorotky se 1. ledna v Orlickoústecké nemocnici narodila také Olivia, a to v 11.44 hodin, a Matěj v 15.05 hodin. V sobotu porodnice v Chrudimi přivítala na svět také chlapečka Lukáše, který se narodil ve 20.34 hodin.