Předchozí
1 z 5
Další

Hotel Bohemia v Chrudimi

Nikdy to nebyla žádná hezká stavba. Spíš doklad podivného socialistického inženýrství. V současné době je však chrudimský hotel Bohemia nejviditelnějším dokladem toho, co způsobí pokusy o nevhodné využívání dotací z EU. Už mnoho let stojí naprosto nepoužívaný a místo plánovaného podzemního parkoviště je zarostlá jáma. Vše začalo rozsáhle naplánovanou přestavbou, jenže pak zasáhla policie kvůli machinacím při soutěžích o zakázky hrazené Unií. Soudy po deseti letech rozdaly viníkům pokuty a podmíněné tresty. A tak obyvatelům města zbyl jen pohled na chátrající stavbu a zastupitelům města mnohaletá marná snaha přimět vlastníka buď k tomu, aby hotel městu prodal, nebo se o něj začal starat.

Věhlas chrudimského hotelu je pryč, deset let objekt chátrá.Věhlas chrudimského hotelu je pryč, deset let objekt chátrá.Zdroj: Milan Klicpera

Chaos, který provázel zámek v Litomyšli

Litomyšl bezpochyby patří mezi nekrásnější města v kraji a zdejší zámek je zapsaný na seznamu UNESCO. Jenže právě jeho opravu provázely zmatky, které jeho rekonstrukci významně zdržely a hlavně neumožnily ve správný čas využít volné prostředky z EU. Došlo tak k absurdní situaci, kdy budovy kolem zámku byly díky čtyřsetmilionové dotaci z eurofondů, o kterou požádalo město, v pořádku, ale renesanční skvost, ve vlastnictví státu, na pomoc čekal. Památkáři tehdy nesouhlasili s tím, že by cennou památku městu kvůli tomu půjčili. Nakonec se památkový ústav rozhodl žádat o dotaci sám, ale v roce 2009 neuspěl. A tak musela oprava zámku čekat dál. Renesanční skvost se opravuje až teď.

Na zámku v Litomyšli pokračuje kompletní rekonstrukce. Kastelán Petr Weiss chystá řadu novinek a také třetí prohlídkovou trasu.Na zámku v Litomyšli pokračuje kompletní rekonstrukce. Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Třída Míru aneb kde všude najdeš díru

Kraj se jmenuje podle Pardubic, a proto by se dalo čekat, že jeho bulvár – třída Míru – bude také chloubou regionu. Jenže nepovedená rekonstrukce je spíš pro ostudu. Na vině je nevhodně zvolená dlažba a také to, že na začátku projektu město zvolilo variantu, že tudy budou i nadále jezdit trolejbusy. Oboje přispělo k tomu, že krátce po dokončení projektu v roce 2015 se začaly objevovat na třídě Míru díry. Pardubice musely proto po částech svoji hlavní ulici začít opravovat, ale ani to ke zlepšení nevedlo. Takže další rekonstrukce je naplánovaná na letošní rok. Celá akce má navíc dohru, protože město se stále soudí s firmou Syner, která třídu přestavěla, o konečnou cenu díla. Radnice odmítla zaplatit zhruba deset procent z konečné ceny stavby, která měla být původně 100 milionů.

Stav pardubické třídy Míru v prosinci 2023.Stav pardubické třídy Míru v prosinci 2023.Zdroj: Nikola Čížková

Soud v kauze kladrubského hřebčína

Obžalobou za pokus o poškození finančních zájmů EU a za přípravu dotačního podvodu skončila jedna fáze plánované rekonstrukce hřebčína v Kladrubech nad Labem. V kauze čelilo obžalobě 15 lidí a šest firem. Týkala se přípravy a realizace zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Stíhání souviselo s první a druhou etapou obnovy památky. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun. Vše skončilo uložením podmínečných a peněžitých trestů pro část obviněných. Oprava památky pak pokračovala dál a dnes je hřebčín jedním z nejvyhledávanějších turistický míst v kraji.

Národní hřebčín Kladruby nad LabemNárodní hřebčín Kladruby nad Labem.Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Pěší zóna v Žamberku

Policejních vyšetřování zakázek placených Unií byla v kraji celá řada. V Žamberku se navíc ukázalo, že i relativně menší peněžní škoda může přinést vysoký trest. Bývalý místostarosta Žamberku Ryan Strnad byl kvůli pletichám při soutěži na opravu městské pěší zóny odsouzen v roce 2014 na pět let nepodmíněně. Jako člen hodnoticí komise úmyslně vyřadil v roce 2009 nejvýhodnější nabídku ve výši 10,8 milionu korun na opravu městské pěší zóny a s kolegy umožnil vítězství firmě Testa, s níž měl pracovní vazby. Ta nabídla cenu 18 milionů korun. Celá kauza se přitom dostala až k Ústavnímu soudu.

Rekonstrukci pěší zóny v Žamberku provázel skandál se zmanipulovaným výběrovým řízením. Radnice přišla o dotaci a zaplatila dvě stě tisícovou pokutu. Místostarosta Ryan Strnad skončil na pět let za mřížemi.Rekonstrukci pěší zóny v Žamberku provázel skandál se zmanipulovaným výběrovým řízením.Zdroj: Deník